Čerstvá tráva je nejlepší

Chybějící čerstvá, šťavnatá trávička v zimním období se negativně odráží na zdraví a pohodlí našich koní. Pastvina koním kromě bílkoviny dodává i značnou dávku karotenů, vitamínu D, provitamínu D a také B, stejně tak další mikro a makroprvky. V době, kdy tráva odpočívá v hlubokém zimním spánku tyto prvky koni chybí a má to vliv na jeho fungování. 

Jakou roli hrají minerály?

Železo a měď jsou mikroprvky, které mají velký vliv na krvetvorbu. Především při tvorbě hemoglobinu, který transportuje kyslík. Pokud koni tyto minerály chybí, je dost možné, že bude náchylnější ke stresu a nemocem. Nedostatek mědi při vysoké hladině zinku může vyvolávat změny v kostech. Zinek je součástí mnoha enzymů. Můžeme jej najít v pokožce i srsti. Nedostatek zinku má za následek změny na kopytech, ztrátu srsti i olupování pokožky. Mangan je významný pro formování kostí a také pro reprodukční systém. Jeho nedostatek může mít na svědomí otékání spěnek a jiných kloubů, zkrácení končetin, kulhání, snížení plodnosti. 

Draslík - je nutný pro syntézu vit. B12, jeho nedostatek způsobuje anémii, ztrátu chuti k jídlu, matnění srsti a zvíře trpí allotriophagii (chorobný zvyk pojídání, olizování nepoživatelných věcí).

Jód je prvkem, který přes syntézu hormonů štítné žlázy reguluje základní přeměny prvků v organismu. Při nedostatku jódu můžeme pozorovat problémy v reprodukci u klisen. U hřebců se zase utlumí pohlavní pud. Selen brání tuhnutí kosterního a srdečního svalstva. Jeho nedostatek se nejčastěji projeví u hříbat, proto by pozornost měla směřovat hlavně na ty nejmladší. Pokud jim selen v případě nedostatku nedodáme, může dojít k zatuhnutí svalů, kulhání.

Jaká je role vitamínů?

Vitamín A - pokud chybí, projeví se vysoušením a rohovatěním sliznic (oko, nozdry, huba, konečník,...), praskáním kopyt a jejich větší náchylností na infekce. Může to být i počátek problémů se správnou činností pohlavních orgánů, zažíváním i dýcháním.

Vitamín D - je důležitý pro kosti, má vliv na přeměnu vápníku a fosforu. 

Vitamín E - přírodní antioxidant, brání tuhnutí svalstva

Vitamín K - nezbytný prvek pro srážlivost krve

Vitamíny skupiny B - při jejich nedostatku dochází ke zpomalení či zastavení růstu a způsobuje onemocnění kůže

Vitamín H (biotin)  - má velký vliv na hezkou srst a kopyta

V zimním období je nejběžnějším krmivem seno

Kořenové plodiny ve výživě koní

Mrkev, řepa, brukev (tuřín), brambory nebo topinambur jsou zeleninou často využívanou ve výživě koní. A to především v podzimně-zimním období. Jsou složkou objemnou, šťavnatou, s velkým obsahem vody (od 75 do 90 %). Určitě jste si všimli, že v zimním období koně nepijí moc vody. Proto zkrmování této zeleniny pomůže koně lépe zavodnit. Můžete podávat v syrové podobě (mrkev), pařené (brambory) nebo sušené. Tyto plody se koním podávají v rozumné míře, a to díky vysokému obsahu draslíku. Má totiž projímavý účinek. 

U zeleniny musíme dbát na kvalitní uchovávání a skladování. Nechceme snížit jejich výživnou hodnotu. Zelenina by neměla být "svráštělá", nahnilá, promrzlá nebo znečištěna zeminou.

Čím více intenzivní barva je, tím více karotenů našemu čtyřnožci dodáme. Karoteny mají blahý vliv na kůži, zrak a jiné procesy v organismu.

Vystavování zeleniny přímému slunečnímu záření způsobuje vznik toxického solaninu (zelené skvrny). Takto postiženou zeleninu koním nepodávejte!

Čerstvá mrkev, koně ji milují!

Pokud koním dáváte krmné brambory, nejdříve je sceďte. Jsou výborné pro přibírání na váze. Zeleninu je nutné chránit i před promrznutím.

Řepa má kromě vysokého podílu vit. C, B a také P, rovněž velké množství kyseliny listové a karotenu. A co je nejdůležitější, je bohatá na minerální soli, především cenná je sůl draselná. Stejně tak jsou významné prvky hořčíku, vápníku, sodíku i kobaltu. Který je nezbytný k syntéze vit. B12. Jeho nedostatek způsobuje anémii.

Mrkev je asi nejčastěji krmenou zeleninou. Minerály, které jsou v ní obsaženy: draslík, sodík, vápník, fosfor, síra, hořčík a v menším množství i železo, mangan, měď, zinek a kobalt. Je velkým zdrojem karotenů. Mrkev by se neměla krmit ve větším množství než 4 kg/den. Větší dávky mohou způsobit lehké zežloutnutí sliznic. V důsledku kumulace většího množství karotenů v těle. Z vitamínů obsahuje mrkev nejvíce Áčka. Má také vit. E, B1, B2, B3, B6, kyselinu listovou, vit. C a navíc pektiny. Kořeny mrkve zadržují toxiny, proto je podávejte koním jen tehdy, kdy máte jistotu, že při pěstování nebyly použity postřiky. Nejvíc výživná je mrkev v období od června do října.

Brukev (tuřín) je další, po mrkvi a řepě, vhodnou zeleninou. Je zdravá a bohatá na vit. A. Ideální je nakrájená na plátky a podávána v menším množství. Aby si koňský žaludek na novinku přivyknul.

Topinambury (židovské brambory, slunečnice topinambur) - málo se o nich slyší, pocházejí od indiánů kmene Tupinamba. Mají lehce ořechovou chuť. Jsou bohaté na vit. C a B1 a také polysacharid inulin, který nahrazuje škrob a je prospěšný pro střevní mikroflóru.

Dnes už brambory nejsou krmnou bombou v jídelníčku našich koní. Ale hodí se například jako teplý obklad na kopyta. Vytahují abscesy. Tepelně opracované brambory jsou chutné, ale díky obsahu organických kyselin a minerálů i prospěšné. Pozitivní je obsah draslíku, fosforu, chlóru i hořčíku. Naši dědečkové i pradědečkové brambory ve stájích hojně využívali. Dávali je starým koním, při problémech s trávením. Měly velký vliv na zlepšení kondice. U těchto koní nahrazovali bramborami klasický oves (1kg ovsa za 1,5kg brambor).

Česnek, vzhledem ke svým pozitivním vlivům na zdraví organismu, je další vhodnou složkou koňského jídelníčku. O jeho plusech bychom mohli vydat na samostatný článek. Jako mínus můžeme započítat jedině jeho silnou vůní. Zvyšuje obranyschopnost, působí antibakteriálně na dýchací cesty a zažívací trakt koně. Nutno podotknout, že v letním období jeho zápach ve vylučovaném potu odpuzuje ovády. Normalizuje zažívání, obzvláště u koní s citlivým zažíváním a také u koní citlivých na plísně. Zlepšuje kůži i srst. Je velmi důležitý během podzimu a zimy. Můžete jej dostat v podobě granulátu, prášku, plátků nebo oleje. Jeho pozitivní účinky má na svědomí alicin, který je baktericidní a může za česnekovo aroma. Věděcké výzkumy dokazují, že alicin obsažený v česneku má větší účinek než penicilin. Proto se mu nejspíše přezdívá přírodní antibiotikum.

Další dávkou vitamínů pro koně je ovoce.

Jablka patří mezi to nejoblíbenější. Jsou šťavnatá, takže mají vysoký podíl vody. Navíc obsahují cukry - glukóza a fruktóza, vitamíny i minerály - hlavně draslík, fosfor, vápník, sodík, hořčík a železo. Jablka mají také velké množství vlákniny a pektinů, látky které pomáhají čistit střeva.

I když se Vám to může zdát zvláštní, některé koně se mohou utlouct po banánech. Jsou skvělým zdrojem vápníku, hořčíku, fosforu a také draslíku, který má pozitivní vliv na krevní tlak. Mnoho sportovců doplňuje svůj jídelníček právě banány, tak proč je nedopřát i našim čtyřnohým šampionům?

Jablka jsou velmi šťavnatá

Mezi koňáky je zkrmování hrušek ožehavým tématem. Jední je v menším množství běžně krmí, druzí se statečně brání. Jedno je jisté! S hruškama se to nesmí přehánět. A už vůbec, když kůň na ně není zvyklý. Hrušky nadýmají, takže při nekontrolovaném přístupu k nim si kůň může uhnat koliku.

V zimním období má kůň mnohem hustší a delší srst než v létě. Proto i péče o jeho kožích je složitější. Zvlášť proto, že jej nemůžeme jednoduše vykoupat. Aby koňská srst zůstala lesklá a hebká a dala se jednoduše vyčesat, měli byste tomu posvětit trochu pozornosti. Zapařte mu lněné semínko nebo jej přidejte ke krmení v extrudované podobě. Správná konzistence uvařeného semínka je lepkavá a sliznatá. Kůň semínko rád sežere a Vy brzy uvidíte efekt. Len nezkrmujte v množství větším než 0,5 - 1,5 kg denně v závislosti na váze koně. Optimální dávka je cca 200g.

Lněné semínko celé

Další přírodní medicínou jsou jehličky borovice. Mají blahodárný účinek na dýchací cesty. Proto se skvěle hodí pro koně s dýchacími problémy. Redukují kašel a zvyšují obranyschopnost. Jelikož mají vysoký podíl vit. C. V obchodech se dá koupit speciální sirupy z borovice. Ale považujeme za vhodnější přímé okusování větviček a nebo jejich odvar.

Koně mají svůj rozum a samy se starají o doplňování vhodných "medicín". Často si tak můžete všimnout, že v určitém období si koně samy vyhledávají borovice v okolí. Pokud je tedy máte v ohradách, či jejich blízkosti. Zaručeně to poznáte, ať už po ohlodaném stromě nebo díky svěžímu závanu z koňské huby. 

Když koním vit. C chybí, snaží se jej přirozeně doplnit. Můžete vyrobit i home made sirup. Dejte do sklenice cibuli, česnek, med a borovicové jehličí. Postavte směs do tepla na topení. Vznikne perfektní sirup, který přidávejte ke krmení.

Zaručená vitamínová bomba pro koně, ale i pro Vás!