Společně s nadcházející novou jezdeckou sezónou se většina sportovců (lidských i koňských) těžce připravuje na další výkony. 

Makají na kondici koně i sebe, posouvají se dál.

Rádi bychom nadhodili pár myšlenek, které by v tomto období neměly opouštět Vašeho ducha.

  1. Při budování správné kondice NESPĚCHEJTE. Pokud kůň nemá dobré a dostatečné základy, správně vytvořené svalstvo, sílu a vytrvalost, musíte začít pozvolna a postupně.

    Začínejte s dostatečným množstvím práce v kroku, i ze země. Teprve potom přidávejte.

    Pokud chceme, aby těžká píle přinesla to správné ovoce, nesmíme vynechat základy. Jedině tak to má smysl.

  2.  Netrénujte tvrdohlavě! Pamatujte, že kůň by si neměl sedlo spojovat jen s prací a námahou. Střídejte prací se zábavou. Jednou trénink, podruhé relax a zábava. Práce musí být různorodá, abyste oba zůstali v psychické i fyzické pohodě.

  1. Pamatujte i na stereotyp místa, kde trénujete. Drtivá většina zimních tréninků probíhá v hale. Proto často první jarní tréninky na venkovní jízdárně jsou dost šílené, ba až nebezpečné.

    Takže chyťte každou příležitost za pačesy a trénujte i jinde. Často pomůže jen vykrokování před a po tréninku někde venku.

    A navíc, dobrá práce se dá udělat i v terénu.

  2. Pokaždé, když na koně sedáte, mějte v hlavě plán! Plán toho, co chcete dělat a čeho chcete docílit. Jedině tak můžete vždy dosáhnout cíle. Není důležité kráčet dopředu mílovými kroky, důležité je, abyste se vždy trošku posunuli, stačí i jeden malý krůček. Pokud cítíte, že zrovna teď není ten správný den, ta správná chvíle, že Vy nebo kůň nejste ve své kůži, uděláte dobře když si trénink odpustíte. Ne vždy se vyplácí tlačit na pilu.

    Vždy myslete na to, že trénink má končit pozitivně. I když to je to stejné, co bylo naposled. Lépe takto, než to ukončit se spoceným, nervózním koněm po xy nepovedených pokusech docílení vyššího levelu.

    Toto vyžaduje vysokou dávku empatie, schopnosti vycítit ten správný moment. Musíte zareagovat hned. Určitě jste to zažili všichni, obzvláště když začátek tréninku byl perfektní.

    Chceme víc a víc, až se začarovaný kruh uzavře...

  3. Pokud jezdíte více než jen jednoho koně pamatujte, abyste k nim přistupovali individuálně. Pokud černý dobře skáče (nemá tendenci každé dřevo shodit) nemusíte posvětit tolik času skokové gymnastice jako jiným aspektům tréninku.

    Jak jste už jistě od některého trénera slyšeli: „Neučíme koně to, co už umí“. Ale šiml to třeba naopak bude potřebovat...

  4. Pochvalte koně, když udělá něco správně! Mnoho trenérů nemá v lásce když se s koněm příliš „komunikuje“. Protože právě slovní vyjádření, podle toho jak jej použijeme, může mít pro koně konkrétní význam a nebo právě naopak.

    Ideální je mít určité slovní obraty, které se koni spojí s odměnou, pochvalou. Funguje to prakticky na bázi „slovního klikru“. Samozřejmě, že z počátku je lepší, když se konkrétní slovní obrat spojí s reálnou odměnou.

    Takže prvně příjde „Hodný kluk“ + pamlsek, a potom s postupem času stačí už jen „Hodný kluk“.

  5. Každý kůň by měl den co den trávit hodně času i venku. Svobodný pohyb umožňuje protáhnout svalstvo šíje i hřbetu během pasení. Kůň se může protáhnout a poblbnout dle svého uvážení. Pokud Vás někdo odrazuje od pouštění sporťáka do výběhu, abyste předešli zraněním, můžete argumentovat tímto: „Pokud je kůň zvyklý na každodenní pobyt venku, chová se ve výběhu předvídavě. Jen koně, pro které je výběh sporadickým rozptýlením, se ve výběhu chovou nepředvídatelně i nebezpečně“.

  6. Vězte, že kůň nemůže být ve vrcholné formě po celý rok. Takže si jasně naplánujte co je Vaším cílem. Může to být totiž třídenní závod nebo první závod vyšší obtížnosti. Plánujte práci tak, abyste nejvyšší formy dosáhli právě v požadovaný okamžik. Posloužit Vám k tomu můžou předchozí „tréninkové“ závody.

Hodně zdaru během zimních tréninků a příprav přeje Vaše...

HORSEA.cz