Nejjemnější vlna na světě – vlna merino ovcí, které vypásají zelené louky na pohořích Nového Zélandu a Austrálie. Čím se liší od jiných přírodních materiálů?

Nový Zéland – krajina hobitů. Jistě znáte scenérii trilogie Pána Prstenů? Klidně bychom tam mohli žít, a Vy? Vlastně tam se nacházejí nejpočetnější a jakostně nejkvalitnější stáda ovcí merino. Kromě Nového Zélandu a Austrálie se merino ovce chovou i v USA, Argentině, Urugvaji, JAR a také v Evropě. Avšak novozélandské a australské rouno je uznáváno za to nejkvalitnější na světě. A proč to tak je?

Merino ovce na pastvě

Merino rouno

Merino ovce jsou vystavovány extrémním teplotním podmínkám. V létě se teploty pohybují až kolem +30ºC, v zimě zase klesají i pod -30ºC. Během evoluce se merino ovce musely přizpůsobit takovému drsnému klimatu. Tímto efektem došlo k tomu, že rouno těchto ovcí je dokáže perfektně ochránit před vlivem negativních výkyvů teplot. Rouno je husté, vlas je jemný a tenký – několikrát tenčí než u jiných plemen.

Merino vlna v sejfech?

Čím tenčí vlas, tím vyšší cena. Nejtenčí vlna, vzhledem k její hodnotě, se uchovává v sejfech! Tloušťka vlasu se určuje v mikronech. Průměrný lidský vlas má tloušťku kolem 70 mikronů, vlas merino vlny od 13 do 24 mikronů. Můžete si tedy snadno představit o jaké jemnosti se bavíme. Tloušťka merino vlasu se dá přirovnat k pavučině! Jaký to má konkrétně užitek a význam?

1. Termoregulační vlastnosti merino vlny

Čím více vláken se nachází v určitém objemu rouna, tím více vzdušného prostoru mezi nimi je. Čím více vzdušného prostoru, tím lepší termoregulace, protože vlastně tento prostor tvoří izolaci. A proto čím tenčí vlas a čím větší hustota, tím lepší thermo izolace.

Merino vlna je charakteristická minimální tepelnou vodivostí. Je to proto ideální surovinou pro výrobu termoprádla a oblečení, které v zimě zadržuje teplo v blízkosti kůže a v létě zabrání působení horkého vzduchu. Už jste se jistě setkali s tvrzením, že merino vlna v zimě hřeje a v létě chladí. Ano, něco na tom je.

2. Pohlcování vlhkosti

Merino vlna je schopna pohltit vlhkost, která tvoří až 35 % jejího samotného objemu. Tato vlastnost je dána tím, že absorbovaná vlhkost se nachází uvnitř merino vlákna. Vlákna tvoří póry, přes které proniká vlhkost. Oproti úmělým vláknům totiž na povrchu přírodního vlákna voda nekondenzuje, ale odpařuje se. Pohlcování vlhkosti proto způsobuje, že kůže získává pocit sucha i mimo to, že je vlastně vlhká. Je to velmi žádaná vlastnost, protože i během pocení zůstává pocit komfortu.

3. Prodyšnost

Výrobky z merino vlny jsou prodyšné bez ohledu na tloušťku materiálu, a to vše díky pórům, které umožňují optimální výměnu vzduchu.

4. Samočistící schopnost

Výrobky z vlny nevyžadují časté praní, protože vlna se sama regeneruje při kontaktu s kyslíkem. Pokud produkt není vyloženě znečištěn, stačí jej jen větrat nebo lehce očistit. Vlněné produkty se zásadně perou jen zřídka.

Merino ovce - kvalitní vlna

5. Merino vlna se nešpiní snadno

Vlna má velký obsah přírodního tuku. Z tohoto pohledu se na ni špína jednoduše nechytá a zároveň se snadno odstraňuje. Přírodní mastnota působí jako přirozená impregnace.

6. Antibakterální vlastnosti

Vlněné vlákno tvoří přirozeně nepřátelské prostředí pro bakterie. To znamená, že na vlně se bakterie nemnoží. To je velmi důležité, protože takto vlna nezapáchá. Patogeny nemají šanci!

7. Elasticita

Vlna je elastická, uchovává si svůj tvar. Vlákno je totiž neobvykle plastické. Po natažení rychle nabírá svou původní podobu.

8. Jemnost

Vlna má perfektní vlastnost – NEKOUŠE. Snadno tak poznáte pravé merino.

9. Ohnivzdornost

Vlna se při působení vysoké teploty neničí. Na rozdíl od jiných surovin není jednoduše hořlavá.

10. Biologická rozložitelnost

Organická merino vlna je 100% přírodním produktem a podléhá kompletní recyklaci. Je tedy biologicky odbouratelným produktem.

Jak vidíte, merino vlna je perfektní surovina pro použití i v koňském světě. Výrobky s merino vlnou jsou kvalitní a pro koně maximálně přirozené. Oblíbíte si jejich vzhled i funkčnost!