Chcete zdravá kopyta i srst?

Pěkná kopyta i hříva jsou známkou zdravého koně plného energie.

Avšak ani litry nejlepších show-shine(ů) nenahradí kvalitní podporu zevnitř.

Na zdravém těle lesklá srst. A vlastně zdravá srst i kopyta!

Těchto 5 složek by se v koňské dietě mělo objevovat aby byl zajištěn zdravý vzhled srsti i kopyt. Před každým doplněním koňského jídelníčku něčím novým, byste se měli poradit s veterinářem, případně výživářem.

Co tedy zajistí zdravou srst a kopyta?

Zinek (Zn) je nenahraditelný v boji s kožními nemocemi a poškozením kůže. Nápomocný bude také v boji s plísněmi a jinými parazity. Dodatečně urychluje růst srsti. Nedostatek zinku může způsobovat poškození kůže a narušovat proces hojení ran. A to z toho důvodu, že jeho největší koncentrace se nachází ve svalech, kostech a játrech. Nedostatek zinku může také způsobit nesprávný vývoj kostry u hříbat. 

Biotin (vit. H) známý také jako vitamin B7. Jeho vliv je nenahraditelný pokud nám záleží na pevných a zdravých kopytech našeho koně a oceníme i lesklou srst. Biotin garantuje správný růst a elasticitu kopytního pouzdra a také urychluje proces regenerace. Zároveň podporuje organismus v období línání (výměny srsti). Jedná se tedy o nenahraditelnou složku, především podzimní krmné dávky.

Měď (Cu). Pokud se Váš vraník v létě stává atraktivním hnědákem, na vině zde může být nedostatek mědi. Tento prvek vylepšuje vzhled kůže i srsti, má vliv právě na intenzitu její barvy. Měď je důležitá i pro správnou funkci nervového a krevního systému. Společně s železem zajišťuje transport kyslíku k buňkám a usnadňuje jeho vstřebávání.

Křemík (Si) je jedním ze základních stavebních kamenů kopyt, srsti, kůže, kosti a šlach. Tento prvek brání lámavosti kopyt a vypadávání srsti. Urychluje proces hojení poškozených kloubů a kostí. Má také blahodárný vliv na obnovu pokožky. A to nejsou všechny jeho blahodárné účinky. Křemík také pomáhá očistit organismus od škodlivých toxinů a vedlejších produktů látkové výměny, tedy metabolismu. 

Síra (S) má mezi jinými vliv na růst srsti a kopyt. Když je jí málo, mohou se třepit a ztrácet svou kompaktní strukturu. Síru najdeme také ve svalech a chrupavkách, kterým zajišťuje optimální regeneraci v případě jejich poškození. Díky svým vlastnostem pomáhá s rychlejším hojením mikro traumat vznikajících během tréninku. Navíc působí protizánětlivě a analgeticky.

Bohatá hříva i kštice jsou známkou zdravého koně