Praskání a odlamování kopyt?

Zjistěte jakou to může mít příčinu!

Praskliny na kopytech jsou nejen defektem na kráse, ale mohou poukazovat na vážnější nedostatky.

Zrovna praskliny jsou problémem, který se objevuje u mnoha koní. Stojí za to vědět, co za nimi stojí.

Praskliny

Jednou z nejčastějších příčin je špatné vybalancování kopyta a nepravidelné strouhání. Pokud kopyta praskají i přes pravidelné intervaly strouhání, měli byste se zaměřit na práci kováře a konzultovat ji i s jinými odborníky. Obzvláště tehdy, když vám stávající kovář odpovídá stylem "to je normální, tento kůň to tak má". Rohovina praská také tehdy, když příliš dlouho plánujeme další strouhání. Dochází potom k odlamování přerostlé stěny a kopyta mají nehezky ostré hrany.

Kopyta mohou praskat i z důvodu nevhodné krmné dávky. Pokud kůň v krmení nedostává vhodnou dávku mikro a makroprvků, odrazí se to na stavu jeho kopyt. Ke zlepšení stavu mohou přispět doplňky s biotinem. Před použitím je vhodné všechny změny konzultovat s veterinářem. Nutno zdůraznit, že všechny přidané doplňky budou mít vliv teprve na novou kopytní rohovinu. Pokud se vám však zdá, že se začalo spravovat celé kopyto, tak jste se nejspíš stali obětí autosugesce. Bohužel s existujícími prasklinami se dá málo co udělat (kromě péče aby se dál nerozšiřovaly), obrňte se trpělivostí a vyčkejte, až kopyta odrostou. 

Stává se, že kopyta praskají i v období nadměrného sucha. Není to však pravidlo. Pokud má náš kůň zajištěnou optimální krmnou dávku a pravidelnou návštěvu kováře, tak by sucho nemělo způsobit větší škody. Zajištění optimální hydratace je ale na místě. Jako v jiných případech, i tady poslouží nejlépe přírodní cesta. Procházka ranní rosou nebo chvíle stání ve vodě budou dobrým krokem k zajištění optimálního zvlhčení.

Při používání různých mazání a mastiček je vhodná aplikace až po předchozím namočení kopyt. Zajistíte si tak dlouhodobější hydrataci rohoviny.

I když bývá olej jako mazání velmi oblíbený, vyvarujte se mu. Právě, že ten může způsobit ještě větší vysušení.

Jestliže se prasklina objeví náhle, může se jednat o mechanické poškození. Silné kopnutí do stěny boxu nebo hrazení může způsobit velkou škodu. A to nejen na koňské noze, ale i na kopytě. Měli byste se jen ujistit, že prasklina není hluboká, a že samotné kopnutí nemělo za důsledek vážnější poškození.

Pravidelné intervaly péče o kopyta jsou důležité