Každý kůň by měl mít ve své skříni alespoň jednu deku – a to i když není v zimě dekován! A protože koňský obleček něco stojí, je víc než žádnoucí, aby koupě deky byla promyšlená. Abyste se hned trefili do černého, měli byste si odpovědět na několik otázek...

Moudrá koupě deky pro koně:

 1. Musí být můj kůň dekovaný?

  To je ta zásadní otázka, kterou by si měl majitel koně zadat sám před podzimně-zimním obdobím. Dekování, stejně tak i holení koně má své plusy, ale i mínusy. Většinou je holení nezbytné (např. když kůň zůstává v intenzivním tréninku) nebo se může ukázat i jako zbytečné (pokud kůň nasrsťuje dobře a naše jezdecké ambice upadají). Pokud stále nevíte jestli dekovat nebo ne, zeptejte se někoho více zkušeného nebo klidně i veterináře.

 2. Jakou deku můj kůň potřebuje?

  Pokud jste si odpověděli na prví otázku, tak už víte několik důležitých věcí. Především – zda je kůň holený. Tehdy budete potřebovat stájovou a výběhovou deku (výhodou je mít po dva kusy z každé, abyste je mohli vyměnit v případě potřeby). Zároveň budete potřebovat fleecovou deku. Tu použijete při tréninku a po něm. Do zateplených dek budou muset pravděpodobně zainvestovat i majitelé koní, kteří trpí na bolesti zad. V jiných případech, i když kůň nebude dekován, by se v jeho skříňce měla nacházet fleecová deka, která ho po tréninku osuší.

 3. Jakou částku můžu za deku dát?

  To je taky důležitý faktor, který může ulehčit výběr deky. Zamyslete se, kolik dek opravdu potřebujete a jaký máte budget na jejich koupi. Dozajista to zúžuje sortiment vybíraných dek. Neztratíte zbytečně moc času nad sortováním dek, které byste stejně nakonec nekoupili.

 4. Jak můj kůň snáší deky?

  Bohužel, některé koně po dekách úplně netouží, nebo je prostě snadno a rychle ničí. V těchto případech se nevyplácí investovat vysokou částku do dek, které budou stejně za chvíli zničeny. Ovšem – každá deka musí být správně vybraná a napasovaná, zároveň musíme brát v potaz i použitý materiál. Ale v případě ničitele se nenechte příliš unést.

 5. Jakou velikost deky vybrat?

  Každá deka něco stojí, často ji potřebujete hned. Proto je více než vhodné kupovat deku, která velikostně padne. Raději dřív zjistěte, jakou přesně velikost budete potřebovat. Použijte starou deku nebo vyzkoušejte deku známých.