Podkova pro koňské kopyto

Podkovy byly navrženy za účelem ochrany koňských kopyt. Stejným způsobem chrání boty naše chodidla. Podkovy se staly populární, protože koně byly zdomestikovány a nastala nutnost ochrany kopyt v nepříznivém klimatu a podmínkách. Mnoho plemen koní nebylo šlechtěno s myšlenkou na sílu a pevnost kopyt, což vedlo ke slabším kopytům vyskytujících se u určitých plemen.

 

V normálních podmínkách koně podkovy nepotřebují a mohou jezdit bez nich, což se nazývá „být na boso“.

Koňská kopyta jsou podobná lidským nehtům, jen jsou o něco pevnější. Podkováři většinou podkovy přibíjejí do hrubé, necitlivé části koňského kopyta. Vnitřní struktury kopyt jsou velmi citlivé, ty vnější nepociťují bolest. Někdy se kovář rozhodne podkovu přilepit.

Vzniká také riziko, že někdy váš kůň podkovu ztratí. Obzvlášť během jízdy bahnitým terénem.

 

Podkovy jako horseshoeing kontroverze

Úprava kopyt

Někteří zastávají názor, že by koně neměly být nikdy podkovány...

A pokud mají správně udržována a strouhaná kopyta, mohou se věnovat jakékoliv jezdecké disciplíně i na boso. Spousta bosých vyznavačů si stojí za tím, že dokonce vážné kopytní problémy, které se většinou řeší ortopedickým kováním, se mohou vyřešit pomocí přirozeného strouhání, změny postoje a výživy. A jiní tvrdí, že kování je nelidské.

Měli byste koně kovat?

Potřebuje Váš kůň podkovy? Pro většinu rekreačních koní jsou podkovy pravděpodobně zbytečné. Takže rozumná péče a pravidelný trim můžou být vším, co bude kůň potřebovat. Všímejte si míry opotřebení kopyt a komfortu koně při jízdě na různých površích. Pokud je váš kůň otlačený, bolavý, máte několik možností. Můžete mu pořídit koňské boty, které použijete jen na ježdění.

A nebo se rozhodnete pro tradiční kování. Můžete zvolit i lepené podkovy, které se považují za šetrnější verzi. Přirozenost je skvělou ideou, ale někdy je potřeba kopyto něčím ochránit. Koně, které mají velkou zátěž, potřebují „obutí“, aby nedošlo k poškození.

Podkovy se často používají u dostihových koní, které mají slabá kopyta nebo svaly na nohou. Používají se také pro lepší přilnavost na sněhu a ledu.

Nebezpečí horseshoeing/podkování

Milovníci bosonožství ukazují na kování jako na příčinu mnoha problémů. A navíc špatné kování může přinést více škody než užitku. Avšak kování má i své výhody. To jestli bude lichokopytník chodit na boso, záleží na Vás a především na Vašem koni. Mnoho podkovářů odvádí svou práci velmi dobře, ale ani chyby se tomuto oboru nevyhýbají. Pokud je kopyto měkké, drolící se, podkováky (hřebíky) můžou navíc kopyto poškodit. Stává se, že jsou podkovy špatně umístěné což zvířeti působí bolest a poškozuje měkkou tkáň uvnitř kopyta. Špatně umístěna podkova může zvíře poškodit hlavně během pohybu. Je to podobné jako u lidí, když nosí příliš malé boty.