K čemu slouží "odpocka"?

Odpocovací deka - základní rádce co, jak a kdy!

Zamýšleli jste se někdy nad tím k čemu vlastně přesně slouží odpocka?

V každé zimní výbavě majitele koně by se měla nacházet. Ptáte se proč? Kdy se používá? 

Odpovíme Vám!

Jak vlastně odpocovací deka funguje?

Je to součást výbavy, kterou se hodí mít vždy po ruce. Zejména na jaře a na podzim. Po náročném tréninku, kdy se kůň zahřeje a zpotí, bychom jej nikdy neměli nechat bez zakrytí. Hrozí totiž jeho ofouknutí až prochladnutí.

Odpocka je nejčastěji vyráběna z fleecu, jersey tkaniny nebo jiných speciálních látek, které mají prodyšné a rychleschnoucí vlastnosti. Anglicky se tato deka označuje jako "cooler", neznamená to však, že mají koně ochladit, ale jednoduše jej nemají nechat prochladnout. Obzvláště v době, kdy odpočívá po tréninku, během kterého se znatelně zahřál. Během jízdy kůň neprochladne, protože se hýbe. Něco jiného však je, když je po fyzické aktivitě kůň pouze vykrokován a následně vrácen do boxu.

Nejdůležitější funkcí odpocky je odvádění vlhkosti ze srsti zvířete. Zároveň chrání tělo koně před rychlou a velkou ztrátou tepla. Vlhkost je odváděna navenek, kde se může jednoduše odpařovat. Díky tomuto efektu může mokrá srst rychleji uschnout a koni pod dekou není zima. Bez použití odpocky se pot odpařuje přímo do prostoru, ale s ním zároveň i teplo.

Kdy odpocovací deku koni obléknout?

Ideálně už během krokování po tréninku, nejpozději však když z něj sundáme sedlo a chystáme jej už k návratu do boxu. Někteří jezdci odpocku používají i během krokování před tréninkem - to je důležité zejména u oholených koní nebo když je hodně mrazivo a chladno. Díky odpocce se kůň rychleji a lépe zahřeje a bude tak lépe připravený na pracovní zátěž.

Pokud se kůň během jízdy nadměrně zpotil, je vhodné ho nejprve trochu osušit. Než na něj odpocku dáme.

A navíc je ideální když máte druhou odpocovací deku v záloze. Proč? Protože i ten nejlepší fleece má omezenou schopnost pohlcování vlhkosti a v určité fázi prostě a jednoduše může promoknout. V tomto případě už nemá odpocka svou hlavní funkci a naopak může koni uškodit. Abyste se tomuto vyvarovali, je ideální ve vhodný čas deku vyměnit za suchou. (tzn. tehdy, kdy je první deka zvrchu již mokrá)

Když budete deku vybírat, zvažte zda se nehodí více deka s prodlouženým krkem, nebo i celým prodloužením zahalujícím krk. Díky této vychytávce ochráníte i krk koně, který se také velmi často propotí.