Jarní únava – jak pomoct koni se s ní vypořádat?

Jaro jistě netrpělivě vyhlíží každý z nás, i když na něj s radostí čekáme, dokáže dát našim koním zabrat.
Už jste si někdy položili otázku jak jsou na tom koně? Má na ně jarní únava také vliv?
Konečně přišlo jaro – dlouho očekávané, teplé, jednoduše skvělé. Ale některým koním jaro neulehčuje život. Obzvláště starším a nemocným jedincům. Výkyvy teplot, větrné počasí a další podobné změny nemají dobrý vliv na oslabené organismy. Proto je dobré vědět, jak jim v tomto období pomoct.
Za prvé vitamíny a krmení
Když koně mění srst hodí se jim obzvláště měď a zinek, které mají vliv na kůži a srst. Hodí se také vitamín C, ten zocelí obranyschopnost. Pamatujte na to obzvláště v době velkých výkyvů teplot a měnícího se počasí. Užitečné budou i bylinky jako třapatka nachová nebo kopřiva. Třapatka podpoří imunitu a kopřiva dostane ze srsti více lesku.
U krmení myslete na celodenní přístup ke kvalitnímu senu a čisté vodě. Je to základní stavební kámen pro dobrý stav každého koně. Když teplota šplhá nahoru, je dobré zabezpečit i přísun elektrolytů v koňském jídelníčku. Protože při pocení především sportovní koně ztrácejí drahocenné mikroprvky, proto je potřeba je pravidelně doplňovat.
Za druhé – kontrola veterinářem
Společně s příchodem jara je vhodné domluvit vašemu svěřenci kontrolní odběry krve. Vhodná je i kontrola chrupu a návštěva fyzioterapeuta, který zkontroluje stav svalů po zimním pauze. Měli byste pamatovat i na odčervení, které byste měli provádět na základě výsledků koprologie. O všem se poraďte s veterinářem, který vám pomůže vybrat vhodné přípravky, případně poradí s postupem a výběrem.
Za třetí – promyšlený návrat k práci
Pokud právě v jarním období váš kůň začíná s pravidelnými tréninky po zimní pauze, musíte začínat pozvolna a s rozumem. Zátež dávkujte postupně, abyste se vyhli poranění a namožení. Ideální je když na váš start dohlíží zkušený trenér, který zná vás i možnosti koně. Tento proces byste neměli uspíšit. Nepřinese to nic dobrého, maximálně problémy.
Při sestavování tréninkového plánu musíte brát ohled i na jídelníček vašeho koně. Musí být přizpůsoben typu a množství práce, kterou kůň vykonává. Tady se hodí rady výživáře.