S příchodem jara pro koně začíná i pastevní období

Jaro jistě netrpělivě vyhlíží každý z nás, i když na něj s radostí čekáme, dokáže dát našim koním zabrat.

Už jste si někdy položili otázku jak jsou na tom koně? Má na ně jarní únava také vliv?

První náznaky jarní pastvy

Konečně přišlo jaro – dlouho očekávané, teplé, jednoduše skvělé. Ale některým koním jaro neulehčuje život. Obzvláště starším a nemocným jedincům. Výkyvy teplot, větrné počasí a další podobné změny nemají dobrý vliv na oslabené organismy. Proto je dobré vědět, jak jim v tomto období pomoct.

Za prvé vitamíny a krmení

Když koně mění srst hodí se jim obzvláště měď a zinek, které mají vliv na kůži a srst. Hodí se také vitamín C, ten zocelí obranyschopnost. Pamatujte na to obzvláště v době velkých výkyvů teplot a měnícího se počasí. Užitečné budou i bylinky jako třapatka nachová nebo kopřiva. Třapatka podpoří imunitu a kopřiva dostane ze srsti více lesku.

U krmení myslete na celodenní přístup ke kvalitnímu senu a čisté vodě. Je to základní stavební kámen pro dobrý stav každého koně. Když teplota šplhá nahoru, je dobré zabezpečit i přísun elektrolytů v koňském jídelníčku. Protože při pocení především sportovní koně ztrácejí drahocenné mikroprvky, proto je potřeba je pravidelně doplňovat.

Kopřiva ve výživě koní

Za druhé – kontrola veterinářem

Společně s příchodem jara je vhodné domluvit vašemu svěřenci kontrolní odběry krve. Vhodná je i kontrola chrupu a návštěva fyzioterapeuta, který zkontroluje stav svalů po zimním pauze. Měli byste pamatovat i na odčervení, které byste měli provádět na základě výsledků koprologie. O všem se poraďte s veterinářem, který vám pomůže vybrat vhodné přípravky, případně poradí s postupem a výběrem.

Za třetí – promyšlený návrat k práci

Pokud právě v jarním období váš kůň začíná s pravidelnými tréninky po zimní pauze, musíte začínat pozvolna a s rozumem. Zátež dávkujte postupně, abyste se vyhli poranění a namožení. Ideální je když na váš start dohlíží zkušený trenér, který zná vás i možnosti koně. Tento proces byste neměli uspíšit. Nepřinese to nic dobrého, maximálně problémy.

Při sestavování tréninkového plánu musíte brát ohled i na jídelníček vašeho koně. Musí být přizpůsoben typu a množství práce, kterou kůň vykonává. Tady se hodí rady výživáře.

Postupný návrat k práci