Výběr vhodné podsedlovky je důležitý

Jak vybrat ideální a dobrou dečku pro Vašeho koně?

Udělejte to v pěti jednoduchých krocích!

Chystáte se na nákupy a přemýšlíte nad tím jakou podsedlovku vybrat? V jezdeckých potřebách je aktuální výběr deček šílený. Najdete tam kvanta novějších i starších kolekcí, barev i značek.

Avšak nejdůležitější není design dečky, ale její praktičnost a kvalita!

Čím se tedy orientovat?

  1. Určete si účel - zamyslete se nad tím, k jakým účelům budete novou dečku používat. Jestli ji plánujete používat na tréninky, bude se hodit naprostá většina dostupných modelů. Jiná situace nastává pokud plánujete koupit závodní dečku. Tady se vyplatí místo další barevné a zdobené dečky pořídit elegantní bílý model. A nebo pokud jezdíte často na delší vyjížďky do terénu, sáhněte po dečce s kapsami.
  2. Výběr správné velikosti/střihu - tady byste se mohli řídit heslem "jestli má něco sloužit ke všemu, je to ve finále k ničemu". U podsedlových deček je to svatá pravda! Většina deček existuje v tzv. VS (všestranné) variantě, které pasují pod skoková i všestranná sedla. Pokud ale máte drezurní sedlo, musíte vybírat dečky DR (drezurního) střihu. Existuje také verze pony/shetty. Ty jsou určeny poníkům.
  3. Zaměřeno na látky - vracíme se k tématu kvality. Samozřejmě, že dečka se Vám musí líbit. Dnes už může být snad ve všech barvách a odstínech, nebo se vzory. Nejdůležitější však pořád je její funkčnost. Podsedlová dečka může stát nemalé peníze. Takže stojí za to si prvně zjistit, že je kvalitně zpracována, má dobrou a měkkou výplň a její podšití bude pro koňskou srst příjemné. Ideálně když to bude např. fleece, bavlna a v nejmodernějších případech to bude prodyšná síťovina.
  4. Anatomická dečka se hodí!  Anatomické tvarování hřbetní linie dečky není jen výmysl, ale velmi praktická věc! Díky němu se totiž dečka lépe přizpůsobí sedlu a netlačí na kohoutek. Proto je vždy lepší sáhnout právě po takovém kousku.
  5. Myslete na potřeby svého koně. Moderních způsobů jak zajistit koni komfort je nespočet. Takže si každý najde to své. Pokud kůň potřebuje používat gelovku, najde se model dečky s kapsou určenou pro tyto potřeby. Pokud je kůň citlivý a snadno se odře, budete pravděpodobně koukat po modelech vyzbrojených beránkem. Pokud má sedlo tendenci klouzat, vyřešit to může dečka s fixačními pásky nebo silikonovým protiskluzovým potiskem. Takových a spoustu jiných řešení se můžete na internetu i v obchodech dohledat. Důležité je vědět, co potřebuje zrovna Váš kůň. Ovšem, že nejlepší je nákup "live" v kamenné prodejně. Ale dnes už je internet plný fotek a informací. Takže se online nákupů nemusíte vůbec bát. Koupené produkty máte možnost vrátit a ve velké většině i vyměnit. 

Zaručeně tedy najdete to, co bude vyhovovat Vám oběma.

Spokojenost obou je důležitá

Přejeme šťastnou ruku při výběru té pravé podsedlové dečky!