Dečka je (jednoduše řečeno) menší kus tkaniny umístěný pod sedlem. Jejím úkolem je ochrana hřbetu a kohoutku, vyrovnávání malých nerovností sedla, pohlcování potu, ochrana sedla před potem. Hlavní funkcí je tedy zajištění komfortu a ochrana, ale v dnešní době se jedná i o estetický, dekorační prvek.

Výběr vhodné podsedlové dečky

Rozvoj technologií výroby podsedlových deček pokročil. Teď už si můžete pořídit dečky různých cenových relací. Látky, ze kterých jsou dečky vyráběny, jsou také velmi různorodé. Gel, bavlna, syntetické tkaniny, sendvičové látky, síťoviny, dutá vlákna i vlna.

Tento článek Vám pomůže s orientací mezi všemi druhy a tím, jaký druh dečky určit pro konkrétní práci s koněm.

Podsedlová dečka, která má uvnitř prodyšnou výztuhu

Často se stává, že dečku vybíráme jen podle estetického vzhledu – líbí se nebo ne? Sluší mému koni nebo ne?

Obecně řečeno, hlavní funkcí je odvádění vlhkosti a přebytečného tepla ze hřbetu koně během tréninku. A také tlumení nárazů.

Dnes už existují dečky se sendvičovou či jinak prodyšnou výztuhou, která umožní jednoduchý a rychlý transport vlhkosti od srsti až po vnější vrstvu dečky ven.

Tento typ deček je doporučován k intenzivním tréninkům nebo při velké námaze.

Prodyšná podsedlová dečka

Podsedlová dečka s podšitím z pravého beránku nebo kompletním podšitím z pravé ovčí vlny

Dnes už existují i dečky, které jsou vyrobené z přírodní ovčí srsti. Jsou to většinou dražší podsedlové dečky, protože jsou vyráběné z přírodních materiálů. Navíc pokud zákazník požaduje atraktivní barevný vzhled, je k těmto účelům pužívaná speciální netoxická barva, která se používá k obarvení vlny.

Jedná se o velmi dobré dečky. Mají perfektní tlumící vlastnost a zabrání přehřátí koňského hřbetu. Také mnoho zkušených jezdců používá podbřišníky s podšitím z pravého beránku nebo návleky z ovčí vlny. Takto vybaveny jsou už i chrániče koňských nohou. Všechny tyto vychytávky pomáhají zabránit úrazu během tréninku. Aby podbřišník koně neodřel je vhodné používat jej v kombinaci s pravým beránkem.

Jednoduše řečeno, pokud koni sedlo dobře sedí, není nutné další použití podložek a výplní. Z hygienického hlediska se často používají tenké, bavlněné dečky. V prodeji najdete všechny střihy – drezurní, skokové, všestranné i ty nejmenší pro poníky, westernové deky pod sedlo, malé dečky pod lonžovací obřišník.

Podložka z beránku

Dohromady existují 4 hlavní typy podsedlových deček pod sportovní sedla.

Podložky – většinou tlusté, z beránku nebo beránkovým podšitím, mají stejný tvar jako gelovky a jiné tlumící podložky

Anatomické/vykrojené – jedná se o dečky kopírující tvar sedla, odhalují boky koně

Plné/nevykrojené – tvar zaobleného obdélníku zahalujícího boky koně

Pady – tvar obdélníku (rovné hrany) zahalujícího boky koně

Kvalitní pad pod sedlo
Tvar dečky je vždy vybírán tak, aby pasoval k druhu konkrétního sedla (drezurní, skokové, všestranné,...) I když se dečky opticky tvarem liší, výrobci vždy pro jistotu určují typ a velikost dečky. Nejběžnější označení typu podsedlové dečky:

DR (zkratka německého Dressur, anglického Dressage)drezurní podsedlová dečka

S/J (zkratka německého Spring, anglického Jumping)skoková podsedlová dečka

VS/GP/AP (zkratka od německého Vielseitigkeit, anglického All Purpose a General Purpose)všestranná “univerzální“ podsedlová dečka, někdy označována také jako crossová

Velká škála barev, typů i vzorů podsedlových deček


Podsedlová dečka se pokládá na koňský hřbet tak, aby byla vložena do páteřního kanálu mezi sedlové polštáře. Neměla by ležet na hřbetě „ na plocho“, protože může odřít hřbet svým švem. Moderní dečky mají speciální pásky pro připnutí k zápinkám sedla a také místo pro provléknutí podbřišníku.

Podsedlové dečky s beránkem, gelem, vykrojené i filcové jsou vesměs dostatečně tlusté. Můžete je používat v případě, že sedlo je pro koně mírně širší.

Pokud se jedná o gelovky a jiné tlumící podložky, měl by je vždy doporučit veterinář nebo osoba znalá této problematiky. Pokud sedlo dobře sedí tak tyto doplňky nepotřebujete.

Správně vybraná gelovka může pomoct s vyrovnáním některých nerovností sedla a koni tak práci pod sedlem zpříjemnit. Zároveň je gelovka dobrým pohlcovačem nárazů, takže pomáhá udržet hřbet v dobré kondici. Špatně zvolená gelovka naopak může hřbet koně odřít a otlačit, nebo způsobit to, že sedlo nebude dobře sedět. Začne se přetáčet nebo ujíždět. Pod neprodyšným gelem se koňský hřbet začne více potit, což může vést k zapaření a vzniku nepříjemných ran.

Stejně důležitý výběr nastává u westernových dek pod sedlo

Proč se vyplatí koupit podsedlovou dečku vyšší kvality?

Dečky vyšší kvality se dobře přizpůsobí koňskému hřbetu což omezuje vznik odřenin především v oblasti kohoutku, které se dlouho a špatně hojí. Další výhodou je rychlost schnutí, což u dražších deček bývá bleskové, protože jsou použity funkční materiály.

Mezi lepšími dečkami existuje možnost výběru velké škály unikátních barev, které skvěle padnou ke zbarvení Vašeho koně. Dečky se mohou prát, barvy nemění svůj vzhled. Zároveň jsou dečky odolné koňskému potu, což prodlužuje funkčnost i životnost dečky. Takže z finančního hlediska se vyplatí investovat do kvalitní výbavy, která nám vydrží po delší dobu. Jak už potvrzuje staré pořekadlo: „Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“. U jezdecké výbavy to platí dvojnásob!

V sortimentu Horsey najdete dečky všech střihů. Vybere si opravdu každý.

Děláme je s láskou a maximální precizností. Protože víme, že spokojenost Vašeho koně i Vás samotných je to nejlepší!

Horsea - výrobce podsedlových deček