Koně na podzimní pastvě
Během podzimu může být koňský organismus oslabený. Díky tomu často dochází k prochladnutí a nastydnutí. Mají na to vliv časté výkyvy počasí, přesrsťování a taky snižující se hojnost pastvy na pastvinách.

Otázka tedy zní, jak se o koně správně postarat a dopřát mu vše, co ke svému zdravému fungování potřebuje?

Zdravý kůň                                                                         Zdravý kůň

Děšť, vítr nebo bláto. Vše přímo působí na odolnost koně. Pokud disponujeme halou, můžeme si dovolit koně oholit, protože během tréninků v hale nebude docházet k jeho nadměrnému zahřívání. Pokud ale fungujete non-stop venku, od holení Vás odrazujeme. Stačí, když budete koně zavčasu dekovat, a tímpádem Vám tolik nenasrstí, ale bude mít jemnější a ne tak huňatou srst.

Dlouhá a promočená srst (po tréninku nebo po dešti) působí stejně, jako byste si po běhání na sebe hodili mokrý ručník! Na nahé tělo, a ještě k tomu venku...

Takže prochladnutí máte navíc i s vysokou garancí.
Dlouhá, zimní srst má za úkol udržet optimální teplotu těla, aby se organismus nepodchladil. Avšak po promočení ztrácí schopnost termoizolace.

Základem je nedovolit, aby organizmus prochladnul a zároveň hlídat, aby zbytečně nedocházelo k jeho prohřívání.

Výběhová deka pro koně

Základní péče o srst během podzimu:

  • správně vybraná nepromokavá výběhová deka (kromě gramáže je u dek uváděn i popis odolnosti, např. 600D, 1200D. Jedná se o údaj označující odolnost látky vůči promoknutí, čím více D = denierů, tím více je deka odolná)

  • pokud je koni zima, měl by mít i ve stáji stájovou deku s nízkou gramáží, nikdy ne větší než výběhová deka

  • ochrana před deštěm a větrem v podobě přístřešku nebo jiného závětří je nutná

  • časté střídání výběhů, aby se nepodporovala tvorba bahna

  • oblékání fleecové deky, když s koněm vycházíme ze stáje, před ježděním a po ježdění (krokování = zahřívání) a vysušení v případě zpocení po tréninku

Kromě péče o srst je nutné se v tomto období soustředit i na kopyta.

Střelky velmi rády hnijí když je vlhko a mokro. Někdy i díky hnilobě střelky může kůň okulhat nebo nevrle vykopávat během čištění kopyt – jsou to reakce na bolest.

Péče o srst koně

Důležité je, aby koňské nohy byly udržovány v čistotě. Dobré je v tomto období používat ochrannou hmotu proti hnilobě. Jednoduchý a rychlý recept – smíchejte vazelínu s modrou skalicí. Tuto hmotu aplikujte na střelky i kolem nich.

Kopyta a nohy udržujte v čistotě a suchu i po příchodu z výběhu.

Na podzim se hodí koni zastřihnout rousy, abyste nepodporovali tvorbu podlomů.

Hniloba střelek kopyt

Koně na podzim často prochladnou, a to nejen kvůli dešti. Rychlé a časté změny počasí si takto vybírají svou daň.

Vitamíny a živiny, které tráva během léta obsahuje, s postupujícím podzimem ztrácí svou hodnotu. Zároveň kůň vynakládá mnoho energie na výměnu letní srsti za zimní, proto i když je kůň zcela zdráv, v tomto období se jeho tělo oslabuje a vystavuje riziku.

Pokud u koně pozorujeme průsvitný hlen (nebavíme se o bílém, zeleném nebo chraň bože hustém a zapáchajícím), může to být ukazatel prochladnutí.

Směle alespoň 3 dny podávejte např. jitrocelový, či kalciový sirup ke krmení.

Pozor! Koně trpící na koliky by neměly dostávat Kalcium. Při jeho podávání je nutné, aby měl kůň zajištěn dostatek pohybu. Kalcium totiž koliky podporuje, proto jej nemůžete aplikovat větší dávku najednou.

Dostatek sena

Krmení koní během podzimu:

Nejdůležitějším prvkem, který má vliv na krmení, je už výše zmíněné přesrsťování a nižší kvalita pastvy.

Během výměny srsti mohou koně hubnout, protože dávka, která doteď stačila, je nyní využívaná jinde. Tedy k výměně zimní srsti.

Pokud kůň nemá přístup k senu ad libitum, dle jeho libosti, měli byste mu dávku zvýšit. Pokud např. dáváte jeden malý balík sena denně, v tomto období zvyšte na 1,5 až 2.

Pokud ve výběhu nemá kůň žádnou trávu, dejte mu i tam seno. Ideálně do sítí. Musí něco přežvykovat i během dne. Není tráva, musíme ji nahradit.

Změna krmné dávky

Změna krmení s podzimem přichází tak nějak automaticky. Vše je ale potřeba měnit nebo přidávat postupně. Mějte na paměti, že tráva je z 80 % voda. Koně během podzimu a zimy do sebe dostávají mnohem méně vody. Příliš velká dávka suchého, objemného krmiva může způsobit koliku. Proto se nebojte ke krmení přidávat i sůl. Klidně dvě lžičky soli k denní dávce sena. Koně to bude nutit více pít.

Řezanka v krmné dávce

Při výměně srsti je ideální přidávat olej, který ke krmení dolívejte postupně a pozvolna – sledujte jestli kůň nemá průjem. Přidávejte ideálně po 20ml oleje denně. Nejlépe lněný, může být i řepkový nebo slunečnicový.

Dobrým krmným doplňkem bude i extrudované lněné semínko, nebo namleté. V dávce 200g na den. Len je vhodný na srst i kopyta.

Lněné semínko

Pokud je kůň hubený, přidejte mu ke krmení řezanku. Může být Alfa Alfa, s olejem, ovocem a zeleninou, či jen vitamíny.

Neustálý přístup k čerstvé vodě a solnému lizu, v boxe i ve výběhu, je samozřejmostí.

Na podzim i v zimě bude podlaha v boxech chladnější. Kůň, který na takto chladném podloží leží, může prochladnout s močovým měchýřem. Proto v tomto období přidejte i podestýlku, dejte mu větší vrstvu slámy, nebo podlahu odizolujte sláměnými peletkami. Dobré jsou i stájové gumy, které dobře izolují.

Kůň v boxe

Nejosvědčenějším způsobem je klasická zimní vysoká podestýlka.

Jak trénovat:

Koně jsou během podzimu buďto aktivnější a veselejší (po letních parných dnech) a nebo mají totální nechuť k jakékoliv práci po aktivní sezóně.

Aby nedošlo k přetažení koně, nezvyšujte krmné dávky. Přetažení = změny, které můžou způsobit koliky.

Kůň na lonži

Trénink akčního koně by měl začínat na velkém lonžovacím kruhu. Osedlaný, bez vyvázání. Bez jezdce se kůň mnohem raději a lépe vyblbne. Přebytek energie vypustí hned a bez jezdcova okopávání holeněmi už od samého začátku. Kůň bude spokojenější a uvolněnější. Zároveň bude mít lepší možnost přizpůsobit se dost možná mokrému, kluzkému povrchu. 

Podzimní ježdění na koni

Ať Vám i na podzim koně jdou!