Dny se neúprosně krátí, večery i brzká rána jsou mrazivé a připomínají nám, že již brzy tady bude velet paní zima. Takže je naprosto ideální čas zamyslet se nad tím co udělat, aby koně toto období přetrvaly v co nejlepší formě.

V zimě je zima: Jak si poradit s mrazem?

Sychravé podzimní počasí

Když teplota ovzduší padá níž, většina majitelů koní přemýšlí nad tím, zda jejich koně nepotřebují něco speciálního k ochraně před mrazy. Jestli chceme koně chránit musíme brát v potaz čas kdy je ve stáji i ten, kdy zrovna brouzdá po výběhu.

Na zvířata má vliv nejen teplota okolního vzduchu, ale v té největší míře je ovlivňuje pohyb ovzduší (průvan) a jeho vlhkost. Zdravé koně si perfektně poradí a dobře se přizpůsobí aktuálnímu počasí i teplotám. Samozřejmě jen za předpokladu, že nemusí v mrazech přebývat v průvanu a jejich srst je suchá. Zimní srst koní má velmi dobré izolační vlastnosti, protože mezi dlouhými a hustými chlupy se udržuje ohřátý vzduch, který chrání kůži před bezprostředním kontaktem s chladným ovzduším. Díky tomu jsou sníženy ztráty tepla na minimum.

V situaci, kdy dojde ke zvlhčení srsti, jednotlivé chlupy tzv. slehnou, sníží tedy ochrannou vrstvu udžující ohřátý vzduch a navíc se vlhkost z jejich povrchu začne odpařovat. To vyžaduje značný výdej energie organizmu, což při nízkých teplotách může vést až k prochladnutí. Proto je nutné zajistit, aby v mrazivých dnech nebyly koně vystaveny působení vlhkosti. Správné větrání stájí zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu, ale zabrání průvanům. Určit se to dá snadno. Při příchodu do stáje velmi rychle ucítíme, jestli je v prostoru cítit vlhkost nebo příliš silný pohyb ovzduší.

Hustá a dlouhá zimní srst perfektně chrání před chladem. Ale bohužel dlouho schne – proto byste se měli vyhnout situaci, že promočené, zpocené zvíře zůstane stát venku bez pokrývky.


 Hustá zimní srst


Zimní garderoba: dekování – nutnost nebo zbytečný výdaj?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, protože vše závisí na individuálních potřebách každého koně. V případě koní v tréninku, které jsou na zimu holeny, je potřeba používat několik druhů a typů dek. Od tenkých po ty nejtlustší, měněných v závislosti na kolísání teplot.

Obchody s jezdeckými potřebami mají dnes již velmi bohatou nabídku, kde každý majitel najde tu správnou deku s odpovídající gramáží, voděodolností nebo vhlkost odvádějící schopností.

V každém případě je potřeba kontrolovat, zda po nějakém čase, co kůň deku obléká, neztrácí tepelný komfort. Jestli se nepřehřívá a nepotí, nebo jestli mu naopak není chladno. Když vsunete dlaň pod deku, zkuste popsat zda je jeho tělesná teplota nízká nebo nikoliv. Zvíře se klidně může třást. Samozřejmě nezapomeňte, že pokud kůň vychází ze stáje do ohrady, měl by mít teplejší deku než během pobytu ve stáji.

Dekování koní má svou specifickou problematiku

Zdravý kůň dokáže snášet i poměrně extrémní zimu.

Důležité je, aby byl kůň především po práci či tréninku, zakrytý odpocovací dekou, která se po splnění účelu (vysušit koně) vymění za stájovou nebo výběhovou deku. Pokud koně necháte stát v mokré odpocovací dece, riskujete že si přivodíte infekční onemocnění dýchacího ústrojí.

Koně, které jsou celou zimu venku, ve své přirozené zimní srsti, zvyknuté na přirozené výkyvy počasí, nepotřebují speciální ochranu před chladem. Ale i u těchto jedinců se vyplatí mít v záloze alespoň jednu fleecovou deku, kterou v případě nouze použijeme. Jelikož zimní srst sama o sobě velmi dlouho schne a může tak zvíře oslabit a nabourat jeho imunitní systém.

A především se to týká koní, které jsou i v huňatém kožíšku pravidelně využívané pod sedlem. Tyto koně vždy po práci osušíme právě fleecovou dekou.

Speciální péči vyžadují starší koně, které již nemají tak perfektní autoimunitní systém. Tyto koně je potřeba bedlivě sledovat a všímat si i nejmenších příznaků onemocnění, aby se s případnou léčbou začalo co nejdříve. Přehlédnutí nebo brání příznaků na lehkou váhu může vést k rozvoji vážných onemocnění a to s sebou nese dlouhou a náročnou léčbu. Koňské seniory tedy starostlivě sledujte a dopřávejte jim řádnou péči.

Důležité je posuzovat každého koně individuálně


Pohyb je zdravý: pobyt ve výběhu

Aby koňský organismus fungoval jak má, je potřeba aby mu byla zajištěna pravidelná dávka denního pohybu. Nedostatek pohybu má negativní vliv nejen na končetiny a dýchací ústrojí, ale také na správné prokrvení a trávení. Koně jsou aktivními zvířaty. A proto celodenní postávání v boxe snižuje jejich celkový komfort, protože jednou z hlavních podmínek pro zdravé fungování je zajištění svobodného projevování chování specifického pro jejich druh. Koně, které nemají pravidelný a svobodný pohyb, jsou náchylnější k nemocem spojeným s dýchací soustavou. Plícní ventilace během postávání neprobíhá v celém objemu plic, protože není nutnost přívádění velkého objemu kyslíku zejména do svalů.

Zároveň koně bez volného pohybu mají často i zažívací potíže, protože dochází ke zpomalení činnosti střev. To vede ke kolikám. A stejně důležité jako fyzické zdraví je i zdraví psychické. A právě to bývá u koní, které převážnou část zimy tráví zavření v boxe, velice nevyrovnané. A to především proto, že jim chybí sociální interakce ve stádě a také svobodný pohyb. U takových zvířat dochází často k pěstování zlozvyků nebo vybíjení přebytečné energie. Kůň začíná projevovat nežádoucí chování jako je kopání, kousání, hodinaření atd. To bývá nejen pro majitele, ale především pro stájníky velice nepříjemné.

Nejen nedostatek pohybu může být pro zdraví koně nebezpečný. Ale také vypuštění na nekontrolovanou pastvinu, výběh může přivodit úraz. Proto byste vždy měli kontrolovat, zda je podklad v pořádku (kluzko, kaluže, zmrzlý povrch). Kontrolujte i nerovnosti a tvrdé úseky. Radostně cválající kůň si snadno může na zmrzlé nerovnosti natrhnout šlachu nebo přivodit jiné nepříjemné pohmoždění.

Pohyb je pro koně nezbytný


Pamatujte! Dekování není módní výstřelek! Dekovat je potřeba seniory a holené koně.

Kování: v botičkách nebo na boso?

Na zimu musíte připravit i kopyta. Jestli kůň nemusí být nutně okován, je lepší ho na zimní sezónu nechat bez podkov, protože bosé kopyto má lepší přilnavost než to okované. Pokud však kůň ze zdravotních nebo tréninkových důvodů okován být musí, tak pomohou gumové vložky bránicí hromadění sněhu v kopytě a také ozuby. Samozřejmě, že kůň okovaný na všechny čtyři a navíc vyzbrojen ozubami, by neměl chodit do výběhu s jinými zvířaty, protože je může v případě pokopání snadno a ošklivě zranit.

Péče o kopyta je také důležitá


Zimní dieta

Zimní krmení nevyžaduje žádné zásadní změny, pokud využívání zvířete zůstává stejné, jako během letního a podzimního období. Pokud však koně pobývají značnou část dne (nebo 24h) ve výbězích, je dobré jim zajistit lepší přísun energie, kterou můžou využít pro potřeby udržení správné termoregulace. Velmi dobře působí tuky, které kromě navýšení kalorické hodnoty pokrmu, ulehčují trávení ve střevech. Na trhu je mnoho produktů v podobě olejů navržených speciálně pro koně. Jako sójový, lněný nebo rýžový. Ale stejně dobře mohou posloužit i produkty z běžných potravinových řetězců – jako řepkový olej nebo může být i slunečnicový. Viditelným efektem krmení oleje bude také lepší vzhled srsti. To potěší oko majitele, ale zároveň lépe ochrání před nepříznivými atmosferickými výkyvy.

Jídlo, jídlo a zase jídlo

Zároveň v podzimně-zimním období posilte obranyschopnost zvířete. Uchráníte jej před infekcí nebo plísněmi.

Můžete použít další hotové výrobky speciálně pro koně, bylinky, oleje, granule i sirupy.

Většina těchto produktů se charakterizuje zvýšeným obsahem vitamínu C nebo jiných antioxidantů. A některé mají navíc i jiné efektivní mikroorganizmy, takové které podpoří normální fungování organismu.

Doplnění těchto obranných látek je nutné především zase u seniorů a také u jedinců se sníženou imunitou – po nemocích a pro zvířata ve špatné kondici.

Vitamíny příjdou vhod

Mějte na paměti, že když investujete trochu času na přípravu koně na toto krušnější roční období, možná se uchráníte před zdravotními problémy a více si užijete krásné výjižďky v zasněžené krajině. Po bilých polích i lesích na hřbetě svého čtyřnohého parťáka. A nebudete myslet jen na to, ať už je to studené období za námi!

Hezkou zimu strávenou ve zdraví přeje Vaše

HORSEA.CZ

Aby Vám úsměv zůstal na tváři i během zimního období