Dopřejte koni po práci klid a odpočinek

Podívejte se na návod krok po kroku.

Nízká teplota a zpocený kůň. Nejhorší kombinace.

Jak tedy zpoceného koně zase vysušit?

Během podzimu a zimy se ne všichni majitelé rozhodnou pro holení koní. Má to své výhody, ale i mínusy. A jedním z těch mínusu neholení je zdlouhavé sušení mokrého koně po práci. Bohužel zimní srst věc neusnadňuje, proto byste měli mít vychytaný pracovní postup, aby vysušení koně bylo nejen účinné, ale i rychlé.

Povinnou výbavou je samozřejmě odpocka, která se na koně dává po tréninku. Díky své struktuře dovolí vlhkosti odpařovat se ze srsti zvířete ven a zároveň tělo chrání před nadměrnou ztrátou tepla. Tady Vám radíme mít v záloze odpocovací deky dvě. U méně zpoceného koně si vystačíte s jednou dekou, ale v případě promočeného by to mohl být problém. Totiž i ten nejkvalitnější fleece má omezené možnosti, co se odvádění vlhkosti týče. A tak se jednoduše zcela promočí. V této chvíli přestává plnit svou funkci a naopak může začít koně studit.

V případě, že v zimě míváte místo koně ledního medvěda, je ideální během odpocování deky adekvátně vyměnit. Když jedna odpocka zvlhne, můžete ji sundat a na koně hodit druhou, suchou.

Pokud zvažujete koupi odpocky, doporučujeme přiklonit se k modelům s dlouhým krkem. Díky němu (hlavně v zimě) můžeme pečovat i o koňskou šíji, protože ta se taky často potí. A navíc se tak vyhnete prochladnutí.

Dnes už se na trhu objevují i modernější verze odpocovacích dek, tzv. coolery, quick dry deky. Jsou vhodnější pro chlupaté koně, protože osušují rychleji než fleece.

Než obléknete deku...

Je vhodné nadměrné množství potu vysušit třeba savým ručníkem (z mikrovlákna). Intenzivní masáž během sušení bude mít blahý vliv i na unavené svalstvo, které se tak lépe zregeneruje. Pozor, nebavíme se o velké síle. Vnímejte a sledujte reakce koně, které Vám napoví, jestli je tlak příjemný nebo nikoliv.

Máme tady také starou dobrou techniku víchování slámou/senem. Pokud máte dostatek času, můžete z koně přebytek vlhkosti dostat i takto. Potom samozřejmě ještě použijte zmíněnou odpocku.

Chraňte koně před chladem!

Může se to zdát jako samozřejmost, ale v průběhu osušování koně chraňte před průvanem a studeným větrem.

Nejlépe uděláte, když jej necháte v zavřeném boxe, kde bude mít k dispozici seno a klid. Trávení objemového krmiva mu zároveň pomůže vytvářet teplo, které k zahřátí potřebuje. Kontrolujte, zda teplota koně je optimální. Nejlépe to zjistíte pohmatem za ušima a loktem. Měl by být v těchto místech příjemně teplý.