Čímdál horší počasí, kratší den, infekční sezóna nejen mezi lidmi...

Podzimní péče o koně může být výzvou. Přinášíme přehled nejběžnějších činností, které by každý majitel koně měl v blízké době pořešit.

I během podzimu koně potřebují pohyb

1. Kontrola dek

Pokud jste hned při prvních jarních dnech deky poskládali a schovali hluboko na dno skříně, tak právě teď je ideální doba, abyste je vytáhli a zkontrolovali. Možná totiž potřebují lehkou opravu. Pokud jste je teda nezabalili opravené a voňavé čistotou po řádném vyprání a impregnaci do vzduchotěsných vaků. Každopádně dříve, než deka půjde na koně, měli byste ověřit její funkčnost. A pokud nakonec ještě zjistíte, že potřebujete novou, tak neváhejte a prohlédněte nabídku obchodů.

Dekovací sezóna je za dveřmi, tak nezapomeňte na svého oře.

2. Odčervení!

Jakmile koně stáhnete z pastvy, mělo by na řadu přijít právě odčervení. Proto už teď můžete nechat vyšetřit koblížky, abyste už potom byli připravení na to, čím a jak budete koně odčervovat.

3. Podestýlka pro chladné dny

Jestliže už teď víte, že Váš kůň bude většinu času trávit na podestýlce, stojí za to řádně promyslet, jaký druh to přesně bude. Dýchavičné a citlivé koně by neměly stát na prašné podestýlce. Pouvažujte, jaké máte možnosti. Vyplatí se tento bod nepodcenit.

4. Krmení během podzimu

Podzim je obdobím, kdy musíte pozměnit i krmnou dávku svého koně. Nižší teploty a méně času stráveného venku – vše je potřeba brát v potaz. Pokud kůň během pastevního období přibral a je spíše obéznější, je to ideální doba na hubnutí. Pokud ale v tomto podzimně-zimním období hubne, je lepší se poradit ohledně adekvátní změny krmné dávky.

5. Pozor na podlomy!

Bahnité podloží a teploty pořád ještě dost nad nulou jsou ideální pro rozvoj podlomů. V tomto období proto zvyšte pozornost a provádějte pečlivější hygienu koňských nohou. Všechny oděrky a ranky ošetřujte, aby se do nich nedostaly infikované bakterie.

Dekování během podzimu

6. Očkování

Pro jistotu si ověřte i platnost očkování. V podzimním období řádí mnoho infekcí a chřipek. Nikdy nevíte, jestli něco nemůže postihnout i Vás a koně. Následky by nebyly nic příjemného.

7. Podívejte se na zoubek

Podzim je také ideální čas pro kontrolu koňského chrupu. Zdravé zuby se hodí především v zimě, kdy koně přechází z měkké trávy na seno a jádro.

8. Ochrana před hmyzem

už nebude nezbytná. Proto už můžete vše, co kůň nosil v létě, prohlédnout, opravit a schovat. Však léto zase příjde. A hmyz samozřejmě s ním.

9. Šmrncovní fleece

Během podzimu se citelně ochlazuje. Nejvyšší čas pořídit si kvalitní odpocovací deku, která bude celou zimní sezónu Vašeho koně osušovat po tréninku. A nebo ji už vytáhněte ze skříně a připravte pro použití.

10. Kontrola garderoby

Ufff! Konečně něco pro jezdce a pečovatele samotné. Zdravý majitel = opečovávaný kůň. Proto mezi podzimní úkony patří i péče o sebe sama! Prohlédněte svůj jezdecký šatník a doplňte jej nějakými novými, teplými kousky.

Podzimně-zimní období

Správná péče o koně během podzimu.

Výše zmíněné body jsou důležité, ale stejně tak je důležitá i každodenní péče o Vašeho čtyřnohého mazlíčka. Mějte na paměti, že podzim není konec světa – po období letních intenzivních tréninků nemůžete na koně úplně zapomenout. Příliš rychlý úpadek zátěže se na něm odrazí jedině negativně, a to i zdravotně. Proto se zmobilizujte a návštěvy stáje ponechejte v intenzivním režimu.