Jaké jsou druhy dek pro koně? Znáte jejich rozdíly ve střizích a účel?

Stejně jako u lidí, tak i u koní mívají svršky různé účely. V koňské skříni se může nacházet až několik typů dek, proto je dobré znát i jejich konkrétní účel a poslání.

Nejpopulárnější typy koňských dek:

1. Bederní deka (tzv. tréninková deka)

Jsou to vlastně takové "polodeky" charakteristické především svým specifickým střihem. Zakrývají jen záď koně a dávají se na nebo pod sedlo. Další funkci deky určuje látka, ze které je vyrobena.

Může být voděodolná, ta se osvědčí během práce v nepříznivém počasí. Nebo čistě reflexní. Ta je pro změnu skvělá během vyjížďky do terénu, kdy zajistí dobrou viditelnost koně v šeru i ve tmě. Nejčastěji se uplatní v zimním období brzkého stmívání. A také fleecové, které jsou perfektní pro holené koně nebo se také hodí k vysušení zpoceného koně po zimním tréninku.

Bederní deka Horsea Basic

2. Odpocovací deka ("odpocka, flíska")

Odpocovací deky koním oblékáme po koupání nebo po intenzivním tréninku (hlavně v zimě), kdy se hodně zpotí a jsou mokří. Hlavním účelem je co nejrychlejší odvádění vlhkosti ze srsti koně. Tím pádem kůň rychleji uschne. Deky mohou být vyrobeny z různých speciálních tkanin, ale nejvíce se osvědčil fleece. Fleecové deky z koně sundáme ihned, jakmile splní svou funkci.

Odpocovací deka Horsea Highneck

3. Výběhová deka

Výběhové deky jsou charakteristické svým střihem a použitým druhem látky. Vrchní část musí být nepromokavá, aby vlhkost nepronikla na koňskou srst i během silných deštivých dnů. Spodní vrstva může být podšitá látkou nebo fleecem, který dobře zahřívá a také odvádí vlhkost navenek. Zároveň má kvalitní deka za úkol koni zajistit svobodný pohyb, ale musí se udržet na místě bez nepříjemného přetáčení na hřbetě. Za tímto účelem mají deky v přední části klíny s dodatečným kusem látky na lopatce a křížové zapínání pod břichem a mezi zadními nohami. Deky mohou mít i odnímatelný krk.

Výběhová deka pro koně Horsea Freestyle

4. Stájová deka

Stájové deky se dají ještě rozdělit na tenké a hrubé v závisloti na tom, jakou funkci mají přesně splnit. Jestli chcete koně jen ochránit před profouknutím a ušpiněním nebo máte koně oholeného a potřebujete jej pořádně zahřát. Obzvláště během mrazivých dnů, kdy se kůň v boxe nemůže zahřát pohybem. Tenčí stájové deky z bavlny nebo fleecu příliš nehřejí. Spíše koně udrží v čistotě. Stájové deky se dají používat také jako spodní vrstva jiné deky. Stájové deky mají různé podoby a střihy. Mohou být volnější a nebo řádně fixované na koni.

Univerzální stájová deka pro koně Horsea Pattern

5. Síťová deka

Tyto deky se využívají během jarních a letních měsíců. Chrání koně před dotěrným hmyzem. Kvůli udržení tepelného komfortu jsou deky vyráběny z tenkých a prodyšných síťovin. Svým střihem připomínají zimní výběhové deky - v nich totiž kůň musí mít také zajištěný volný pohyb. Síťové deky jsou bez dlouhého krku i s krkem. Existují i speciální jezdecké modely.

Síťová deka Horsea Combo Strong

6. Nepromokavá deka (pláštěnka)

Nepromokavé deky mají jasnou funkci - nepromoknout a udržet koně v suchu. Jsou vyráběny z nepromokavé tkaniny. Podle tloušťky se dají používat v různých ročních obdobích.

Výběhová deka

Kromě těchto pár základních typů koňských dek existuje ještě spousta jiných, speciálních. Než se ale rozhodnete deku koupit, zjistěte jaký materiál pro svůj účel potřebujete a především správně určete velikost deky. Aby koni padla a nepřekážela mu.

Horsea deky pro koně mají inovativní střihy, které sedí i nekonfekčním koním. Jsou odolné a pevné. Z pestré nabídky si vyberete Vy i Váš oř.