Nepodceňujte pocení koně

Co se vytrácí z organismu společně s koňským potem?

Zpocený a unavený kůň po intenzivním tréninku.

Zpocení koně po práci

V případě, že se k tomu všemu zvedá i teplota, může to znamenat velký zdroj problémů.

I když pocení je u koní zcela normální jev. Co ale koně ztrácí, když se nadměrně potí?

A jak jim můžeme pomoct?

  • Pot

Při pocení kůň ztrácí především chlór (Cl), sodík (Na), draslík (K) a v menším množství i hořčík (Mg) a vápník (Ca). Během intenzivní zátěže se zvyšuje teplota pracujícího svalstva a proces pocení tak zabraňuje přehřívání organismu. Zároveň během ztráty vody při pocení dochází ke ztužení iontů sodíku (Na) ve tkáních, což u koně vyvolává pocit žízně. Pokud takovému koni podáme k pití jen čistou vodu bez obsahu elektrolytů, tak ironicky dojde k tomu, že voda rozředí koncentraci Na, a to ve výsledku potlačí pocit žízně. Dokonce i v případě, že je kůň reálně dehydratovaný.

Stejný mechanismus funguje i u horolezců, kteří se vyhýbají pití čisté vody. Protože následné ustálení optimální hladiny sodíku potom vyžaduje namáhavou činnost ledvin.

Potící se kůň v tréninku

Abychom pomohli koni vrátit správnou rovnováhu, měli bychom mu nabídnout vodu společně s elektrolyty. Ty pomohou neutralizovat příznaky dehydratace bez narušení hladiny sodíku. Kůň však nebude vyprahlý. Samozřejmě, že potřeba elektrolytů je u každého koně individuální záležitostí, kterou byste měli konzultovat s veterinářem. Záleží to totiž na více faktorech - fyzická zátěž, teplota a vlhkost okolí.

V normálních podmínkách bez extrémních teplot a s normálním krmným režimem, při ne příliš namáhavých trénincích si kůň vystačí bez přídavku elektrolytů. Pamatujte však na neustálý přístup k čisté vodě.

Zajistěte koni přístup k čisté vodě

  • Doslova zplavit potem

Kůň běžící rychlostí kolem 20 km/h ztrácí kolem 3-4l potu. V každém vypoceném litru vody je kolem 10g elektrolytů. (koně ve všestrannosti ztrácí až 500g elektrolytů během dvoudenních závodů)

Koně jsou schopny vypotit až 15l potu během hodiny (vysoká zátěž, teplo, vlhko).

Pokud nedostatky nedoplníme, může dojít k odvodnění organismu.

Dehydrataci nejlépe zjistíme pomocí kožní řasy na krku. Pozorujeme jak rychle se kožní řasa po zmáčknutí vrátí do původního stavu. Pokud se nesrovná okamžitě, signalizuje to nebezpečí dehydratace.

Proto nezapomínejte na pitný režim Vašeho koně a pamatujte, že elektrolyty ztrácí v létě i zimě.