Z pohledu kopytářů je jasné, že boty jsou více preferovány než klasické podkovy. Ve většině případů. Jsou lehké, snadno se sundávají, jsou dostatečně flexibilní a dovolují kopytu správně biomechanicky fungovat díky ochraně spodní strany kopyta.

Nicméně, musíme být objektivní a umět rozpoznat některé nedostatky bot.

Přirozeně tvarované koňské kopyto

Nevýhody

Jako první a největší je správné napasování. Boty, které dobře nepasují nebudou jen neefektivní, ale můžou ohrozit bezpečnost a zvýšit riziko zranění. To znamená, že byste měli být odborníkem poučení o tom jak poznat, že boty sedí a kdy naopak mohou být malé. Například v případě odrostlé stěny kopyta.

Na rozdíl od podkov, které jsou nakovány běžně po dobu 6 týdnů a nevyžadují od majitele koně jakoukoliv další činnost. U bot je potřeba kopyta hlídat a upravovat. Při rehabilitaci/rekonvalescenci můžou koně boty potřebovat po celých 24h. To vyžaduje, aby je každý den majitel zkontroloval, případně vyčistil, upravil. Ne každý majitel si to může dovolit. Ti, kteří boty používají jen na ježdění, stráví jen pár minut při obouvání a sundávání. Když majitelé koní kupují boty pro koně, vždycky se zamýšlejí nad tím, jak dlouho vydrží . Odpověď není nikdy jednoznačná. Závisí to na typu bot, koně, jízdy, podloží, atd... V ojedinělých případech se části bot mohou pokazit. I když výrobce často části vymění , čas čekání může být malinko problém. Stává se to, když dochází k nějakému tření.

První modely bot pro koně byly opravdu obrovské, těžké a moc dobře nepasovaly. Pro spoustu lidí od koní mají boty stále stejnou reputaci. Na trhu jsou již relativně nové modely, existující jsou neustále vylepšovány. Boty stále nemají silnou pozitivní odezvu mezi koňskými profesionály. Velice zřídka se stává, že veterináři nebo kováři doporučí boty za účelem rehabilitace či rekonvalescence.

Boty pro koně jsou stejně užitečné jako boty pro lidi

Výhody

Hlavním důvodem proč se majitelé koní poohlídnou po tomto způsobu ochrany kopyt je ten, že většina domestikovaných koní nemá jednoduše vhodné podmínky pro udržení zdravých a silných kopyt. Měkké podloží, omezený pohyb, bohatá strava, péče o kopyta atd. Výsledkem je kůň cítící se nekomfortně na tvrdém či kamenitém povrchu, dokonce i na štěrku. Jednoduše proto, že netráví většinu dne na stejném typu podloží, na kterém jsou následně ježdění. Boty dovolují majitelům jezdit na jakémkoliv typu podloží s vědomím, že kopyta koní jsou chráněná.

Na rozdíl od podkov, které drží kopyto v pevném „rámu“, boty poskytují ochranu se zachováním možností ohnutí, otočení a rozšiřování způsobem, jak tomu je při bosém kopytě. Proto je i absorpce otřesů a mechanika pohlcování neporušená. S přidáním vložek a gelů můžete variabilně botu přizpůsobit strukturám kopyt. Destruktivní vibrace odrážející se od kovu při dopadu na zem jsou v případě bot nepřítomny. Protože jsou vyráběny z flexibilních a otřesů pohlcujících materiálů. Díky tvaru bot není omezena ani funkce stlačení a uvolnění. Proto je zachována funkce pumpy (cirkulace), což pomáhá stimulovat i růst kopyta. A to je funkce k nezaplacení.

Koním v rekonvalescenci je umožněno pohybovat se pohodlně, což urychluje jejich zotavení. Pokud Váš kůň ztratí podkovu, jeho kopyto bude poškozeno a ztracená podkova se stává nebezpečnou pro koně ve výběhu. Mimo to, musíte čekat na kováře, aby přijel a podkovu znova na kopyto připevnil. Když kůň ztratí botu (což není tak časté), majitel si ji může v klidu nasadit zpátky. Sám.

Nákup bot může představovat vysokou jednorázovou investici, ale v horizontu času jsou náklady jednoznačně nižší než kování každých 6 týdnů. Pokud se tvar kopyt změní a boty už dál koni nesedí , použité boty se dají prodat. Boty umožňují kopytům se maximálně rozvíjet. Některé koně je po pár měsících už ani nemusí potřebovat. Když se kopyto zpevní, riziko zranění a patologických poškození se snižuje, což s sebou nese i nižší potenciální výlohy za veterináře. Další obrovskou výhodou je, že boty udrží v zóně komfortního pohybu i ty koně, které mají bolesti. Laminitis, absces,...

Se správnými vložkami můžete bolest odstranit prakticky okamžitě, a to bez invazivních zákroků.

Eliminace bolesti přináší eliminaci stresu a metabolických následků, které mu většinou dělají společnost. Kůň se zotavuje rychleji a lépe. Vlastní zkušenost je taková, že slabé kopyto s tenkým chodidlem a špatným fungováním vnitřních struktur vždy z botiček čerpá benefity. Přinejmenším dočasně...

U takových koní boty dokážou pomoci nejen s pohodlnějším, bezbolestným pohybem, ale umožní také změnu postoje, pohybu celkově, ale především i ve zlepšení osvalení. Kopyta budou silnější už jen díky lepšímu pohybu v botách. A to lze pozorovat už i po 6 týdnech.

Prostě a jednoduše záleží na každém majiteli, pro co se rozhodne.

Doporučujeme to však zkusit. Pozitivní účinek jistě zaznamenáte.