Jak pečovat o koňský hřbet během tréninku?

Korekci potřebují nepadnoucí sedla

Zdravá kondice koňského hřbetu je garancí dobrého tréninku. Každá jezdecká disciplína vyžaduje od koně uvolněnost, angažovanost, podsazení a správnou reakci na pomůcky. Proto je nutné, aby kůň pracoval bez přítomnosti diskomfortu a bolesti.

Hřbety koní se liší a proto vyžadují individuální pozornost. Bohužel koně často pociťují bolest způsobenou hned několika faktory. Nevhodným používáním, nebo špatně dopasovaným sedlem, nepoužitím tlumící vrstvy pod sedlo.

Kdy sedlat jen na podsedlovou dečku?

Podložky pod sedlo nepoužíváme jen v situaci, kdy má kůň pravidelný, symetrický a dobře osvalený hřbet, navíc v perfektní kondici. V této situaci je opravdu ideální sedlo pokládat rovnou na dečku. Můžete si tak užít jízdu „close contact“. Tento pojem se v poslední době stává velice populárním. Čím dál častěji dochází k eliminaci vrstev dělící jezdce od koně. Proto se zbytečných vrstev spíše zbavujeme a chceme být koni co nejblíž.

Sedla i všechny druhy podložek se dnes vyrábějí s myšlenkou na close contact vlastnost. Protože i kůň s dobrým hřbetem bude někdy potřebovat utlumit nedokonalosti jezdcova sedu. I ti nejlepší jezdci totiž nejsou vždy ideální.

Přírodní beránek z ovčí vlny

Výhodou podložky z pravé vlny je vysoká schopnost absorpce nárazů, což ocení především jezdci trénující drezuru. Tento druh podložky pod sedlo je ideální i pro jezdce s vyšší váhou, zajistí aby sedlo netlačilo v místech citlivých oblastí na hřbetě.

Dostupné produkty mají anatomický tvar a velmi dobře se přizpůsobují koňskému hřbetu. Můžou mít i volný páteřní kanál, který zabrání vyvíjení tlaku na obratle během jízdy. Měli byste však pamatovat, že beránek pod sedlo vyžaduje o číslo větší komoru sedla, a to kvůli své tloušťce kterou zúžuje sedlovou komoru.

Přírodní vlna je navíc naprosto vhodná i pro citlivé koně, má také antibakteriální vlastnosti.

Některé od nákupu odrazuje komplikovaná péče o vlnu. Avšak je to jen velký omyl!

Podložky z pravého beránku se mohou prát v automatické pračce. Při použití jemného programu a speciálního pracího prostředku s obsahem lanolinu.

Dodatečnou výhodou podložek z beránku je i korekční schopnost. Díky vnitřní kapse se dají použít různé vycpávky, které pomohou vykompenzovat nerovnosti koňského hřbetu.

Ideální způsob jak vyřešit přizvednutí přední nebo zadní části sedla nebo doplnit místa, kde chybí dostatečné osvalení a nebo naopak chránit poškozené svaly.

Beránek pod sedlo by měl být vždy pravý

Gelové podložky

Další populární formou, jak chránit hřbet koně je mnoho druhů gelových podložek. Mají všestranné využití a jejich používání nevyžaduje změny ve velikosti sedlových komor. Jsou totiž tenčí. Gelové podložky tlumí a kompenzují, ale také zlepšují stabilitu sedla. Pokud Vás trápí sedlo přesouvající se během jízdy, stačí gelovku položit přímo na hřbet koně, pod dečku. Další výhodou je, že materiál umožňuje efektivní odvádění potu díky speciálnímu systému tunelů a otvorů. Snižuje se tak možnost vzniku odřenin a zapaření. Gelové podložky se také snadno udržují v čistotě – stačí je opláchnout pod tekoucí vodou.

Bohužel v případě, že je potřeba vykompenzovat větší asymetrie koňského hřbetu, nebo je sedlo naopak příliš široké, klasická gelová podložka zde nepomůže.

V tomto případě se většina jezdců přiklání ke korekčním podložkám z pravého beránku nebo speciálním gelovkám určeným k těmto účelům (zvýšená zadní nebo přední strana).

Nepřehánět!

Vždy pamatujte na to, že je potřeba koně posuzovat individuálně.

To, že známá nebo trenér používají podložku či beránka ještě neznamená, že to bude vhodné třeba i pro Vašeho koně. Častěji se setkáváme s tím, že nevhodně vybrané podložky nebo beránci naopak koně tlačí. Například na kohoutku.

I v případě, že kupujete nové sedlo nebo jej nějak upravujete, měli byste sedláře informovat jestli a jakou podložku používáte. Jedině tehdy může sedlář přizpůsobit velikost sedla těmto potřebám. Tak aby funkčnost byla maximální a pro koně neškodná.