Obutí a nastavení boty

 1. Boty vždy zkoušejte tam, kde je dostatek prostoru. Někdo by Vám měl asistovat a držet koně. Nedoporučujeme koně na zkoušení uvazovat. Pokud kůň není zvyklý na kopytě cokoliv nosit, dejte mu dost času na seznámení se s novým předmětem. Nechejte jej si poběhat v ohradě, na jízdárně či v hale. Dokud neuvidíte, že kůň na boty nereaguje, dejte mu čas.

 2. Na botě odepněte fixační i upínací pásek.

 3. Stáhněte patkový chránič dolů.

 4. Nasaďte botu na očištěné kopyto.

 5. Ujistěte se, že je bota na kopytě nasunuta správně (rotačním pohybem boty na kopytě).

 6. Jemným bouchnutím dlaně na špičce boty ji řádně na kopytě usaďte.

 7. Přetáhněte chránič a usaďte jej na patkách.

 8. Kopyto položte na zem.

 9. Ujistěte se, že je chránič na patkách dobře a rovně nasazený.

 10. Upínací pásek zapněte jen tak, aby jej kůň nepřišlápnul. A prvně zapněte fixační pásek vedoucí od patkového chrániče. Tento pásek se nezapíná na pevno. Musí být volný, ideálně na dva prsty. Tento pásek nemá funkci botu držet. To je práce patkového chrániče. Tento suchý zip je jen „pojistkou“ zabraňující strhnutí chrániče. Třeba při zašlápnutí zadní nohou, přišlápnutí protilehlým kopytem, či během jízdy drsným terénem.

 11. Mezi fixačním páskem a spěnkou musíte vidět mezeru.

  Pevné utažení pásku by nedovolilo chrániči najít si tu správnou rovnováhu s pohybem patek a tím pádem by chránič tlačil proti zadní straně spěnkové kosti, což vede ke vzniku tření. Všimněte si jak pásek při došlápnutí (zatížení) pracuje. Pohybuje se dozadu a dopředu (před zvednutím nohy). Pokud by byl pásek dotažený pevně, tak by se během pohybu zařezával a tlačil. A zároveň by tahal chránič proti pohybu.

 12. Správně zapnutý pásek dobře zafixujte a konec provlékněte gumičkou.

 13. Teď se vraťte ke spodnímu upínacímu pásku. Zapněte jej pomocí přitáhnutí spony kovového lanka z jedné strany a tahem za provléknutý pásek na druhé straně. Tímto způsobem pásek utáhnete z obou stran zároveň. To pomůže udržet chránič patek hezky ve středu a rovně na patkových valech.

  Upozornění! Není potřeba upínací pásek dotahovat do krve. Jen jej přitáhněte „tak akorát“! Myslete na své boty. Jak moc pevně byste si utáhli tkaničky?

  I po tvrdém povrchu se cválat s botama bez pevného dotažení. Bez dotažení = zapnutí pomocí použití trošky síly.

  Každý jezdec bude muset chvíli experimentovat s intenzitou dotahování, aby zjistil jaký stupeň dotažení bude fungovat nejlépe. Berte v potaz to jak se Váš kůň hýbe, jakou rychlostí jezdíte a také v jakém prostředí, na jakém povrchu se pohybujete. Vždy začínejte s volnějším nastavením boty. Pokud máte problém s fixací boty na kopytě, dotažení pásku není řešením!

 14. Pokud je dotažení spodního pásku vyhovující, zafixujte jeho konec pod gumičku.

 15. Po zapnutí ještě jednou zkontrolujte fixační pásek na spěnce. Pokud je potřeba, upravte jej.

 16. Překontrolujte, zda je chránič patek ve správné pozici na patkových valech. Je důležité, aby byl ve správném místě, aby mohl dobře pracovat a nevytvářel tlak v nesprávném místě. Chránič nesmí být příliš nízko. Mohl by tak tlačit na patky a vytlačovat je nahoru, mimo chránič. Pokud bude naopak příliš vysoko, začne zasahovat do spěnkové kosti.

 17. Pro lepší srovnání si můžete kopyto zvednout a podívat se na umístění chrániče z jiného úhlu.

Sundávání boty

 1. Začněte prostrčením fixačního pásku pod elastickou gumičkou

 2. Užitečnou informací je, že pokud chceme botu sundat, mělo by nám to jít i bez odepnutí upínacího spodního pásku. Pokud jste tedy boty nasazovali dle našich instrukcí, nebudete s tím mít problém.

 3. Zvedněte kopyto a sundejte patkový chránič z patkových valů

 4. Pomocí svého palce zatlačte botu v zadní části, na hraně podrážky

 5. Sundejte botu z kopyta

 6. Boty řádně očistěte, obzvláště pokud jste jezdili v bahnitém terénu. Vždy pásky zapněte suchými zipy, aby nedocházelo k usazování nečistot a poškození při dalším nasazování

Suché bláto a nečistoty na suchém zipu sníží schopnost držení a přilnavosti. Bota může špatně držet a nebo se přetáčet. Tyto fixační pásky jsou „spotřební“ a je potřeba počítat s jejich obměnou. Ovšem pokud o budete dobře pečovat, mohou přežít samotnou botu...

Boty po očištění zapněte a skladujte v suchu mimo přímé sluneční záření.