Valach bývá mnohem vyrovnanější a klidnější.

S kobylami a hřebci to bývá různě – každý to ví.

Valach je klidným přístavem během hormonální bouře.

Máte pochybnosti? Podívejte se na to, proč stojí za to mít valacha, a jaké výhody z toho plynou.

Proč se valach vyplatí?

1. Nikdy nezradí – nemusíte si dělat starostí s tím, jestli se náhodou nenechá vyvést z míry láskou na první pohled a nebo nedojde k hormonálnímu výkyvu. Valach je vyrovnaný pán kůň, kterému v hlavě nelítají amorky a milostné nálady. Je přítelem všech, a tak mu to vyhovuje. Někdy udiveně hledí na počiny kolegů a kamarádek z výběhů, kteří celou noc toužebně řehtají na své lásky z vedlejších boxů. Opravdu – je na místě šetřit energii.

2. Je čitelný – díky nedostatku hormonálních roller coasterů je nepředvídatelnost na minimu. Nemusíte se bát, že váš valach bude přecházet ze štítu euforie na dno beznaděje a zoufalství. Drží se na stejné rovině, tam kde fouká vítr, ptáčci zpívají a všechno je zalité barevnou duhou.

3. Sluší mu každá barva – intenzivní fialová nebo antracitová? Jemu je všechno jedno, protože se neřídí žádnými zaběhnutými schématy. Má odvahu na prolomení stereotypů a dělá to s velkou vděčností. Zirkonky, beránci, panteří vzory jsou nejen dovoleným ovocem, ale dokonce žádaným. Všechny modifikace účesů a střihů jsou na místě.

4. Nemáte výčitky svědomí – je váš valach dobrý skokan, chytrý a ještě k tomu všemu krásný? Nemusíte si rvát vlasy z hlavy, že jste jej neposlali na řádný základní výcvik a nenechali jste jej účastnit se prestižních předvýběrů. Víte, že takový je prostě fakt a nic už na něm nezměníte. Díky tomu však nemusíte nést těžké břímě odpovědnosti za budoucí potenciály a pokolení.

Vesměs klidný valach, který je čitelný a předvídatelný

5. Máte klid – s valachem nemusíte odpovídat na otázky typu: A kdy bude mít hříbátka? Kolik stojí připouštění? A není škoda, aby tak hezký kůň nepřipouštěl? Tady je vše jasné víc než slunce! Díky tomu také nemusíte poslouchat všechny ty dobře míněné rady týkající se toho, že když hřebec nepřipouští, tak se schvátí, a že každá kobyla by měla alespoň jednou v životě mít hříbě. A nejlépe 10!

6. Můžete jezdit, kde se vám zachce – jen pokud váš kůň není totální asociál a nemá psychopatické rysy, tak máte všechny stáje otevřeny dokořán. Nemusíte řešit blízkost hřebců, dodatečné zpevnění ohrad a podobné historky. Také během závodů a transportu prakticky neřešíte žádné problémy. Také se nevzrušujete pohlavím obyvatele vedlejšího boxu. Vašemu koni je to úplně jedno.

7. Můžete se soustředit – během tréninku nemusíte co 15 s začínat znovu, protože váš kůň se zrovna rozhodnul zaparkovat uprostřed jízdárny nebo řehtat árie a div si při tom nevyvrátit krk. Valachovi je úplně jedno, za jakým ocasem běhá. Zajímá ho jen, jestli dostane odpovídající množství pamlsků, které mu vykompenzují jeho úsilí.