Znáte mýty o kopytech?

Bez kopyt není koně! 

I když jsou tak důležitá, vědomosti na jejich téma jsou často velmi povrchní. 

Jak opravdu koňská kopyta fungují?

Představujeme 6 nejčastějších pověr, které stojí za to si ujasnit. 

1. Špatný stav kopyt je vrozený 

Často slýcháváme, že některé koně mají odjakživa slabá, lámavá kopyta, která se musí kovat. Samozřejmě, že genetika není úplně mimo, ale ve většině případů má obrovský vliv prostředí, ve kterém kůň žije. Nedostatek minerálů jako třeba biotin, zinek nebo přebytek cukrů způsobují oslabení kopyt a zhoršení jejich funkce. Ve velké míře se k tomu přičiní i nesprávná úprava kopyt. V kopytě, které není schopno správně fungovat, dochází ke vzniku páčivých efektů, a ty mají za následek praskání a odlamování kopytní rohoviny. 

2. Bílá kopyta jsou slabší

Jedná se o často opakovaný mýtus, který však zatím nenašel oporu ve vědeckých výzkumech. Tento názor může vycházet z faktu, že na bílé rohovině jsou všechny praskliny a poškození vidět lépe, což působí dojmem, že jsou tato kopyta náchylnější k poškození. Ve skutečnosti barva kopyt nemá vliv na odolnost a stav kopyt. 

3. Všechny koně potřebují výživové doplňky pro kopyta

Nadměrné užívání doplňků může více škodit, než být k užitku. Pokud však chceme našemu koni pomoct zevnitř, nejprve bychom to měli konzultovat s veterinářem a udělat krevní rozbor. Pokud zvíře nemá žádné nedostatky, nemá smysl investovat do doplňků. Pokud chceme přispět ke zlepšení stavu kopyt, začněme od diety (správné krmné dávky), dobrého kováře/kopytáře a dodržování optimálních rozestupů mezi strouháním. 

4. Pečující doplňky se musí aplikovat na celá kopyta

Nic si nenalhávejme - ani nejlepší balzámy a olejíčky nespraví praskliny, které už na kopytě jsou. Podobně jako u našich nehtů, kopyto není schopno se srůst. Nová rohovina je to, o co bychom se měli dobře starat. Proto pokud už tuto kosmetiku chceme používat, aplikujme ji především v oblasti korunky, abychom podpořili odrůstající rohovinu.

5. Kopyta se mají zvlhčovat jen speciálními přípravky

Příroda má ráda jednoduchá řešení, proto nejlepším zvlhčujícím prostředkem zůstává voda. Avšak několika vteřinové smočení hadicí nestačí. Největší efekt má 10-15 minutové máčení ve vodě. Díky tomu mohou kopyta pomocí chodidla "nasát" vlhkost. Efektní je také pobyt na pastvině pokryté rosou.

6. Na hnilobu střelek je nejlepší dehet

Mějte na paměti, že střelka je jemná a především živá struktura kopyta. Její hnilobu způsobují bakterie a plísně, proto při boji s ní je nejlepší užívat antibakteriální a případně i antibiotické přípravky. Samozřejmě po předchozí domluvě s veterinářem. Všechny pomůcky mající různé druhy silných látek nejsou vždy dobrou volbou. Dehet má dezinfekční schopnosti, ale také velice vysušuje a na střelce vytváří tvrdou skořápku. A pokud jsou příčinou hniloby bakterie, tak ty se pod touto skořápkou budou množit ještě účinněji.