5 nejčastějších chyb ve výživě koní

Podívejte se, jestli se jich dopouštíte.

Správná výživa koně je základem pro jeho zdraví a dobrou kondici.

Schválně, kolik z Vás tyto chyby dělá?

1. Objemné krmivo (pícniny) – často podceňováno
Objem by měl tvořit základ koňského jídelníčku. Pokud neexistují nějaké zdravotní, či kondiční důvody, kůň by měl mít k objemnému krmivu neustálý přístup. Důležité je nejen množství, ale i kvalita podávaného krmiva. Měli bychom se starat o kvalitu pastviny, kde se koně pasou a kontrolovat jakost podávaného sena. Pamatujte, že kůň bude muset dostat mnohem více sena nižší jakosti, aby si zajistil odpovídající přísun potřebné vlákniny. Zároveň však nekvalitní seno může být příčinou kolik a onemocnění. Takže na seně není radno šetřit! Jak poznáte dobré seno? Musí mít hezkou barvu, jemnou a příjemnou vůni. Musí být suché, neprašné a nesmí v něm být jakékoliv škodliviny.

Kvalitní seno pro koně

2. Koncentrované krmivo – přeceňováno
V koňském jídelníčku lze najít až příliš koncentrovaného krmiva. Některé koně, obzvláště ty v hobby a rekreační zátěži, také primitivní plemena, by se mohly zcela obejít bez dodatečné dávky energie. A přesto se koním dodává až příliš mnoho těchto krmiv. Nejčastěji se jedná o oblíbený oves. V jídelníčku se tak objeví přebytek bílkovin a kalorií. Koně se stávají hyperaktivní, tloustnou, v některých případech mohou mít zažívací potíže, koliky a dokonce až schvácení. 

Kyblíčky s koncentrovanými krmivy
3. Příliš mnoho doplňků
Přidávání přebytku krmných doplňků, které kůň nepotřebuje, nebo podávání několika doplňků podobného složení – to jsou časté problémy ve výživě. Než začneme koni cokoliv přidávat, ujistěme se, co a v jakých dávkách přesně potřebuje. Často se totiž ukáže, že velká část podávaných doplňků je naprosto zbytečná! Pamatujte na to, protože přebytek některých doplňků může způsobit předávkování a koni můžou uškodit. Dobrým příkladem může být vitamín A a selen, prvky které jsou v mnoha doplňcích obsaženy. 

Mnoho různých doplňků pro koně
4. Sůl! Sůl nad zlato!
Solný liz z obyčejné soli dovoluje koním doplnit základní elektrolyty. Kůň je ztrácí během pocení, proto je důležité, aby si je mohl svobodně doplnit. Během veder a po vyčerpávajících trénincích je vhodné koním podat speciální přípravek obsahující elektrolyty. Takto se vyrovnají hladiny elektrolytů v organismu.

Sůl je klíčová i pro koně
5. A na konec.... voda!
Koně musí mít neustálý přístup ke svěží, čisté vodě. Možná to vypadá jako banalita, ale často dochází k tomu, že koně na pastvinách nemají přístup ke zdroji vody a napájejí se jen ve stájích, dvakrát denně. Nedostatek přístupu k vodě může způsobit koliky a jiné zažívací potíže. Nedostatek vody během veder přispívá k závažným problémům. 

Čistá voda je důležitá
Vyvarujte se těchto zásadních pochybení v krmení koní. 
Postarejte se o to, aby byla krmná dávka koně zdravá a vyvážená. Jedině tak ho můžete udržet ve zdraví a pohodě. Pamatujte, aby kůň dostal správnou dávku krmení a pokud to je potřeba i odpovídajících doplňků. Berte v potaz, že potřeby koně se mění společně s věkem, jeho využitím a také ročním obdobím. Konzultujte vše se specialisty, kteří Vám pomohou sestavit optimální krmnou dávku pro Vašeho čtyřnožce.